Wikimedia Commons
StoryEditor

Experti rozlúštili zakryté strany denníka Anny Frankovej

16.05.2018, 10:30
Autor:
ČTKČTK
Múzeum Anny Frankovej v Amsterdame v stredu zverejnilo dve stránky z denníka tohto židovského dievčatá, ktoré boli doteraz zakryté hnedým papierom, a teda nečitateľné.

Text sa expertom Domu Anny Frankovej a odborníkom z ďalších holandských inštitúcií podarilo rozlúštiť po rokoch snáh vďaka novým technológiám, napríklad fotografovaním vo vysokom rozlíšení.

Múzeum na Twitteri uviedlo, že text obsahuje päť přeškrtnutých viet, štyri neslušné vtipy a 33 riadkov úvah o sexuálnej výchove a prostitúcii. Podobné vtipy a pasáže týkajúce sa sexuálnej výchovy sú v Anniných textoch pomerne časté, pripomenulo múzeum.

Denník Anny Frankovej sa stal jedným zo symbolov tragického osudu miliónov ľudí židovského pôvodu, prenasledovaných a zavraždených nacistami. Spomínané stránky zakrylo dievča zrejme v obavách z toho, že by si ich mohli prečítať aj ďalší obyvatelia jej amsterdamského úkrytu, uviedol riaditeľ Domu Anny Frankovej Ronald Leopold.

Anna Franková začala denník písať v 13 rokoch v úkryte, ktorý bol potom pravdepodobne prezradený. Ani nie šestnásťročná Anna zahynula v marci 1945 v koncentračnom tábore Bergen-Belsen, ktorý o jeden mesiac neskôr oslobodila britská armáda. Denník vyšiel prvýkrát pred 70 rokmi, 25. júna 1947.

28. máj 2022 04:13