Témou posledného ročníka je globálna výzva – dosah rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval učiteľ študentov Adam Kukla.
Svoju podporu vyjadrila študentom aj ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS). Podľa jej slov ministerstvo teší, že Slovensko má tím, ktorý je významne úspešný na medzinárodnej scéne.
"Budúcnosť Slovenska je práve v tom, že naši mladí ľudia budú výborní vo vede a technike. Dúfame, že študenti budú vzorom aj pre ďalších a že v mládeži vzbudia záujem v tejto oblasti," uviedla. Ministerka verí, že sa aj touto cestou môže zvýšiť atraktivita štúdia na technických školách.
Robot pozostáva približne z 1000 častíc, ktoré tvoria hliníkové tyče, zinkové profily, kolieska, 12 motorov, 400 skrutiek a dve ovládacie jednotky. Pomenovaný je podľa slovenského fyzika a technika Aurela Stodolu, ktorému takto chceli stredoškoláci vyjadriť poctu. Jeho príprava trvala študentom necelé tri mesiace. Súťaže sa zúčastnia mladí nadšenci techniky z vyše 160 krajín sveta.
„Každá krajina má na stavbu robota rovnaké komponenty, no napriek tomu si musí nájsť vlastný spôsob, ako ho postaviť, a spoločnými silami pri tom prekonať rôzne prekážky,“ vysvetlil študent Viliam Vadocz.
Cieľom občianskeho združenia First Global Slovakia, ktoré zastrešuje slovenský tím, je podľa jeho manažéra Štefana Vadocza prostredníctvom robotickej olympiády motivovať mladých ľudí a popularizovať vzdelávanie v oblasti vedy a techniky. „Študenti sa učia tímovej spolupráci medzi rôznymi národnosťami a kultúrami. Komunikujú spolu univerzálnym jazykom, ktorý technika prináša,“ dodal.
Pozrite si video z prezentácie robota Aurela: