StoryEditor

Kto objavil Ameriku a naučil Cyril Slovanov čítať a písať? Najnovšie nálezy menia dejiny ľudstva

13.01.2022, 14:57
V praveku lovili aj ženy. Kolumbus nebol prvý Európan v Amerike. Cyril nenaučil Slovanov čítať a písať, pretože už to vedeli. V poslednej dobe sa vďaka nálezom archeológov celkom často menia dejiny ľudstva.

Kto objavil Ameriku? Krištof Kolumbus. A kedy? 1492. Ľahšie otázky snáď v dejepise na základnej škole ani neexistujú.

Problém je, že obe odpovede sú podľa najnovších výskumov zlé. Tak to skúsme znova. Kto objavil Ameriku? Leif Eriksson. A kedy? 1021. Správne.

Pred časom s prelomovou informáciou prišli vedci z univerzity v holandskom Groningene. O prítomnosti Vikingov v Severnej Amerike niekedy v 11. storočí sa čosi vedelo už skôr.

Hovorilo sa dokonca aj o tom, že vikinskú výpravu viedol Leif Eriksson. Avšak mohli sme sa len dohadovať, kedy to bolo. Od tohtoročnej jesene to už vieme presne – Vikingovia tam zakotvili v roku 1021.

Je to prvýkrát, keď niekto určil presný dátum. Ako k tomu výskumníci dospeli? Pomohla moderná technika a rádiokarbonová metóda.

Vedci preskúmali letokruhy na trámoch, z ktorých je postavená vikinská osada L’Anse aux Meadows na severe kanadského ostrova Newfoundland – vďaka tejto osade vedci vedeli, že tam severania vôbec boli.

V dreve našli uhlík C14 vznikajúci pri kozmickom žiarení...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 05:38