Inžinier v odbore AI - Jakub DobrýFOTO: Anna Kristová, MAFRA
StoryEditor

Zavolá vám hlas a znie ako príbuzný. Rozhovor s Čechom v USA o zneužití umelej inteligencie

31.12.2025, 00:00

Jakub Dobrý z Plzne pôsobiaci v USA v rozhovore pre Lidovky.cz hovorí aj o tom:

  • prečo by sa o umelú inteligenciu mal zaujímať aj človek, ktorý ju nepoužíva
  • či by dokázala napríklad vyrobiť dokonalý stavebný zákon
  • čo keď obíde systém

Už od štrnástich rokov budoval najväčšie Minecraft servery v Česku aj na Slovensku, neskôr na ČVUT v Prahe vyštudoval odbor webové inžinierstvo. Plzenský rodák Jakub Dobrý (26) je vychádzajúca hviezda IT.

V americkej spoločnosti E2B so sídlom v San Franciscu, čo je start-up úspešných českých podnikateľov Václava Mlejnského (generálny riaditeľ firmy) a Tomáša Valentu, sa zaoberá bezpečným spúšťaním AI programov a skúma, ako zabrániť ich zneužitiu. 

Prečo je práve AI práve teraz taká zásadná?

Umelá inteligencia v dnešnej dobe predstavuje jednu z najväčších revolúcií od vzniku internetu. Ide o výsledok dlhodobej snahy vytvoriť umelé myslenie a do istej miery sa to podarilo.

Pomocou jednoduchého textu, prípadne hovorenej reči, dokážete si bez znalostí a za pár sekúnd rezervovať ubytovanie, nakupovať potraviny, písať texty, vytvárať videá. Máte tak v podstate vždy dostupného pomocníka, ktorý za vás dokáže robiť jednoduché, ale niekedy aj veľmi pokročilé úlohy.

Prečo by sa o AI mal zaujímať aj človek, ktorý ju nepoužíva?

Aj keď nepoužívate AI vy priamo, ona si k vám cestu nájde. Napríklad čítate alebo sledujete správy, komunikujete na sociálnych sieťach, počúvate hudbu, mieria na vás reklamy. To všetko dnes môže byť – a v skutočnosti často je – vygenerovaná AI.

image

AI netreba bezmedzne veriť. Výskum ukázal, že si vymýšľa aj tam, kde by ste to nečakali

Kde AI dnes preukázateľne pomáha a kde už reálne škodí?

Pomáha odhaľovať choroby napríklad na röntgenových snímkach, navrhovať nové lieky, posúvať poznanie v oblasti biológie a chémie, riadiť autá alebo napríklad prepísať nahovorenú hlasovú správu do textu.

Toto všetko je však len začiatok, praktických aplikácií bude ešte oveľa viac. Najväčším problémom sú informácie a možná manipulácia s nimi. Vďaka spojeniu sociálnych sietí a AI sa mieša realita a fikcia.

Je tak čím ďalej ťažšie ich rozoznať od seba, niekedy aj nemožné. Ďalším problémom sú podvody. Predtým vám prišiel email s lámanou slovenčinou, dnes vám zavolá na telefón hlas, ktorý znie ako váš blízky príbuzný.

V neposlednom rade ...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-12-22 11:09:39 - Feat.: 1 - Title: Slováci veria umelej inteligencii viac ako expertom, ukazuje prieskum 02 - Modified: 2025-11-21 13:00:00 - Feat.: 1 - Title: AI netreba bezmedzne veriť. Výskum ukázal, že si vymýšľa aj tam, kde by ste to nečakali 03 - Modified: 2025-10-30 13:02:18 - Feat.: 0 - Title: Toto sú vlastnosti, ktoré z vás s najväčšou pravdepodobnosťou urobia vraha, tvrdí umelá inteligencia
01 - Modified: 2025-12-30 18:30:00 - Feat.: - Title: AI vlak, ktorý nám uteká 02 - Modified: 2025-12-30 12:30:00 - Feat.: - Title: Najbizarnejšie správy roka 2025: AI veští z kávy, syn prezlečený za mŕtvu mamu aj opitý medvedík čistotný v obchode 03 - Modified: 2025-12-30 10:30:00 - Feat.: - Title: Umelá inteligencia nám uľahčuje život aj berie prácu. Ako menila svet v roku 2025 a čo prinesie v tom budúcom? 04 - Modified: 2025-12-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Víťazi a porazení na Wall Street. Na niektorých tituloch sa dalo kráľovsky zarobiť, iné investorov rozplakali 05 - Modified: 2025-12-26 09:21:43 - Feat.: - Title: ChatGPT ako psychoterapeut? Dáta ukazujú trend radiť sa s AI, no odborníci nás varujú
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
31. december 2025 00:02