TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Experimenty aj workshopy s vedcami. Európska noc výskumníkov práve prebieha online

24.09.2021, 09:50
Autor:
TASRTASR
Európska noc výskumníkov sa počas piatka koná online. Nadšenci vedy sa môžu tešiť na diskusie, prednášky, experimenty, ale aj možnosť zapojiť sa do workshopov s vedcami. Podujatie sa koná od 9.00 do 21.00 h, uvádza sa na webe podujatia.

Najväčšie vedecko-popularizačné podujatie Európska noc výskumníkov pokračuje vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu aj tento rok v online prostredí. Koná sa od 9.00 do 21.00 h, uvádza sa na webe podujatia.

"Veríme, že už budúci rok opäť privítame desiatky tisíc návštevníkov v tradičných miestach konania tak, aby naši návštevníci vedu nielen videli, ale mohli si aj vyskúšať experimenty s vedcami na mieste," povedal Daniel Straka, riaditeľ občianskeho združenia Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové organizácie (SOVVA).

Program pre deti a nadšencov vedy sa začne ráno na stránke www.nocvyskumnikov.sk pokusmi Andrei Ševčovičovej a Lucie Mentelovej z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave o modelových organizmoch v genetike.

"Ráno odštartujeme dvomi zaujímavými prednáškami z prírodných vied – genetika, geometria a botanika," priblížila program Martina Šinková, projektová manažérka SOVVA. Pred obednou prestávkou si diváci budú môcť vyskúšať pokusy z vecí dostupných v bežnej domácnosti.

Okrem diskusií čakajú záujemcov aj ďalšie prednášky o neurónových sieťach, zrode mayskej civilizácie či odpovede na otázku, prečo ľudia dôverujú nepodloženým informáciám.

Poobedná časť programu bude pretkaná i krátkymi rozhovormi o zdraví, ktoré upozornia na zaujímavosti či málo diskutované zdravotné témy. Po skončení priameho prenosu bude program dostupný na pozretie na sociálnych sieťach Noci výskumníkov.

Organizátori v rámci aktivity Vedecký kuriér rozdistribuovali viac ako 600 vedeckých boxov na viac ako 500 škôl po celom Slovensku. S nimi si budú môcť žiaci na školách vyskúšať zaujímavé pokusy z fyziky, chémie, biológie a priblížiť si princípy strojového učenia cez vesmírnu tematiku.

Mottom 15. ročníka podujatia je "Vyskúšaj to! Je to veda.". Cieľom je divákov a najmä mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu. Európska noc výskumníkov vznikla z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizovaná v 30 štátoch Európy.

01 - Modified: 2023-11-26 17:03:49 - Feat.: - Title: Zraniteľné technológie budú na Zemi chránené pred kozmickým žiarením 02 - Modified: 2023-11-25 12:30:00 - Feat.: - Title: Nové zariadenie desí aj fascinuje. Dokáže udržať mozog pri živote celé hodiny, aj keď je oddelený od tela 03 - Modified: 2023-11-27 11:06:50 - Feat.: - Title: Prelomový prieskum vedcov: Baktérie, ktoré máme v tele, sú zaujímavejšie, ako sme si mysleli. Majú spomienky 04 - Modified: 2023-11-24 10:30:00 - Feat.: - Title: Skutočná smrteľná sila horúčav v Európe. Počet obetí je väčší ako sa predpokladalo 05 - Modified: 2023-11-20 14:00:00 - Feat.: - Title: Pozeráme sa na evolúciu zle? Vedec tvrdí, že na ostrove v Indonézii stále žijú starovekí ľudia
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
28. november 2023 10:30