Prechod na letný čas, ktorý každý rok podstupujú mnohé krajiny, má ušetriť energiu. Podľa odborníkov však s posunom času o hodinu narastá aj výskyt infarktu myokardu. Dokazuje to štúdia uverejnená v časopise New England Journal of Medicine. Jej autori ešte v roku 2009 skúmali počet infarktov vo Švédsku týždeň pred a týždeň po zmenách času na jar a na jeseň. Zistili, že na jar narástol počet inarktov v týždni po zmene o 5 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.
Podľa vedcov to môže byť v dôsledku narušenia takzvaného cirkadiánneho rytmu. Je to biologický rytmus, ktorý sa vyskytuje nielen u ľudí, ale aj u zvierat, hmyzu, rastlín a dokonca aj baktérií. Tieto cykly synchronizujú reakcie nášho organizmu so Slnkom a ďalšími podnetmi v 24-hodinových intervaloch. Tieto vnútorné hodiny sprostredkúvajú denné variácie vo všetkom od regulácie hladiny hormónov, cez spánok, termoreguláciu, činnosť vnútroných orgánov až po kardiovaskulárne funkcie. A práve prudká zmena o hodinu môže tento rytmus narušiť. Citlivejším ľuďom to môže spôsobiť až vážne komplikácie.
Autori štúdie odporúčajú, že jedinci s rizikom kardiovaskulárnych komplikácií by mali meniť ranný cyklus postupne, zhruba o 15 minút každý deň, pričom začať by mali už v piatok pred zmenou. Ešte dôležitejšie podľa nich je, vyhnúť sa namáhavej činnosti a napätia v dopoludňajších hodinách.
Zdroj: blogs.plos.org