Dlhovekí ľudia majú minimálne jednu vec spoločnú. Až 95 percent z nich tvoria ženy. Hovoríme pritom o tých, ktorí sa dožívajú až 110 rokov. Vedci dlho špekulujú nad tým, akým spôsobom sa pohlavie podieľa na rozdieloch v dlhovekosti. Nie je totiž celkom jasné, prečo práve ženy žijú dlhšie. O štúdii Bena Dulkena a Anne Brunet zo Stanfordovej univerzity, v ktorej sa venujú práve tomuto fenoménu, informuje portál sciencedaily.com.
Snímka: ia_64/Fotolia
Podľa vedcov by sa výskum mal uberať najmä smerom odhaľovania toho, ako vplývajú pohlavné hormóny estrogén a testosterón a ďalšie faktory na dĺžku života.
Je napríklad známe, že estrogén má priamy vplyv na kmeňové bunky myší ženského pohlavia. Či už ide o narastajúci počet krvných kmeňových buniek (čo je veľmi nápomocné napríklad počas tehotenstva) alebo zvýšenie regeneračných schopností mozgových kmeňových buniek na vrchole plodného obdobia.
Či tieto zmeny majú priamy vplyv aj na dĺžku života je to, čo je ešte potrebné preskúmať. Nedávne štúdie zistili, že zvýšené dávky estrogénu zvyšujú životnosť myších samcov, a tiež že eunusi žili v priemere asi o štrnásť rokov dlhšie než nekastrovaní muži.
Je tiež potrebné viac prác na pochopenie toho, aký má genetika vplyv na starnutie kmeňových buniek u oboch pohlaví. Vedci tiež zistili, že úprava génov u myší môže môže pridať dlhovekosti jednému pohlaviu, no naopak to nefunguje. Teda aj pri pokusoch s myšami - dvojčatami - mali samci kratšie teloméry, teda aj kratšiu životnosť buniek v porovnaní so samicami.
Isté však je, že naše pohlavie určuje ďaleko viac, ako sme si doteraz mysleli.