Zdanlivo obieha okolo Zeme už približne 100 rokov a podľa NASA v tom bude pokračovať aj v ďalších storočiach. Bol by to asi objav tisícročia, keby sa podarilo objaviť ďalšieho súputníka Zeme, ktorý by mohol byť nazývaný druhý Mesiac. Ale Zem má len jeden taký satelit a nezmení to ani objav nového telesa, označovaného ako 2016 HO3 alebo HO3, píše idnes.cz.
Druhý Mesiac?
Malý asteroid, pravdepodobne o veľkosti 40 - 100 metrov, má takú orbitu, že sa drží v blízkosti (z vesmírneho pohľadu) Zeme a z nášho pohľadu to dokonca môže vyzerať, že krúži okolo nás. HO3 však obieha okolo Slnka, nie Zeme, a to po mierne inej dráhe.
Asteroid, ktorý bol prvýkrát videný v apríli 2016, má dráhu veľmi podobnú Zemi. Má pomerne malý sklon k rovine ekliptiky, teda k rovine obežnej dráhy Zeme okolo Slnka, zhruba len osem stupňov. Priemerná vzdialenosť asteroidu od Slnka je len o kúsok väčšia ako vzdialenosť našej planéty. Slnko tak obehne za asi 365,93 dňa a to je len o 16,6 hodiny viac, než má pozemský rok, ktorý trvá 365,24 dňa.
V gravitácii Slnka a Zeme
Vzhľadom na to, že sa pohybuje na naklonenej a eliptické obežnej dráhe, niekedy je o niečo bližšie k Slnku a pohybuje sa o niečo rýchlejšie ako Zem, a niekedy je zase ďalej a pohybuje sa pomalšie. Nikdy sa však nedostane bližšie než asi 14 miliónov kilometrov od Zeme, alebo ďalej než asi 40 miliónov kilometrov. Pohyb telesa pritom môže vyvolávať dojem, že obieha aj okolo Zeme.
Aj keď asteroid nemôžeme nazývať ďalším mesiacom Zeme, oficiálne sa taká blízkozemnská planétka nazýva kvazisatelit. Jednu takú už objavili astronómovia pred koncom tisícročia. Volá sa 3753 Cruithne a pôvodne to bol voľne letiaci asteroid, ktorý zachytila gravitácia Slnka a Zeme.