Flickr/David Stanley
StoryEditor

Vedci našli najstarší dôkaz života na Zemi, bol zamrznutý v grónskom ľade

31.08.2016, 21:30
Autor:
ČTKČTK
Zdá sa, že vývoj života bol oveľa rýchlejší, než sa usudzovalo, tvrdí jeden z tímu vedcov.

Austrálski vedci objavili v novo roztopenom teréne Grónska dosiaľ najstaršie skamenené pozostatky života. Skameneliny tvoria mikróby, ktorí planétu obývali už pred 3,7 miliardami rokov, uviedli Austrálčania v aktuálnom vydaní odborného časopisu Nature. Objav podľa nich ukazuje, že život sa na Zemi mohol sformovať skôr a jednoduchšie, než sa doteraz myslelo.

Jeden zo spoluautorov štúdie Martin Van Kranendonk z Univerzity v Novom Južnom Walese, ktorý zároveň vedie austrálske stredisko pre astrobiológiu, k objavu uviedol, že je to vzpruha pre nádeje, že život vznikol aj inde vo vesmíre, napríklad na Marse. "Ukazuje nám to, ako sa naša planéta vyvíjala a ako vznikli základy života," povedal Van Kranendonk.

Podľa Van Kranendonka sa zdá, že vývoj života bol oveľa rýchlejší, než sa usudzovalo. Predpokladá sa, že Zem vznikla pred 4,6 miliardami rokov, veľké bombardovanie planéty asteroidmi potom skončilo niekedy pred štyrmi miliardami rokov. Nový objav ukazuje, že život sa vyvinul veľmi rýchlo potom.

Austrálsky tím v oblasti Isua na juhozápade Grónska našiel na skalách odhalených vďaka topeniu takzvaných stromatolitov, čo sú kupolovité usadeniny vytvorené kolóniami baktérií a siníc. Doteraz žijúce stromatolity je možné nájsť napríklad v Austrálii.

Stromatolity nájdené v Grónsku boli vysoké zhruba jeden až štyri centimetre. Odborníci ich vek datovali na 3,7 miliardy rokov. Ak by sa ich objav skameneného života potvrdil, predčilo by to doteraz známy najstarší nález, urobený v Austrálii, o 220 miliónov rokov.

"Vtedy tu bol úplne odlišný svet. Kontinenty boli čierne, oceány zelené a obloha oranžová," povedal Van Kranendonk. Povrch bol čierny kvôli chladnúcej láve, na ktorej nerástli žiadne rastliny, zatiaľ čo zeleň oceánov bola dôsledkom veľkého množstva železa. V atmosfére bolo len veľmi malé množstvo kyslíka, ktorý sa stará o modro oblohy, prevažujúcou farbou bola preto oranžová.

Astrobiologička z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Abigail Allwoodová datovanie nálezu považuje za správne, len si nie je istá tým, že objav kedysi naozaj skrýval život. Predložené dôkazy ju nateraz plne nepresvedčili, vylúčené tak nie je, že to je len geologická hračka.

01 - Modified: 2024-07-22 11:20:59 - Feat.: - Title: V Grónsku zatkli aktivistu Paula Watsona, ktorý bojuje proti lovu veľrýb. Hrozí mu vydanie do Japonska 02 - Modified: 2024-06-29 21:00:40 - Feat.: - Title: Dánsky kráľovský pár je na návšteve v Grónsku, oficiálne patrí pod jeho správu 03 - Modified: 2024-06-21 18:41:14 - Feat.: - Title: Skupina obyvateľov Grónska žiada odškodnenie za dánske adopcie 04 - Modified: 2024-06-21 12:00:00 - Feat.: - Title: Simpsonovci zase raz predpovedali budúcnosť. Rybár z vody vytiahol zmutovanú trojokú rybu 05 - Modified: 2024-06-11 12:49:07 - Feat.: - Title: V grónskom ľade objavili nové nezvyčajné vírusy. Netreba však robiť paniku, tieto môžu byť dokonca prospešné
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
25. júl 2024 00:12