veda výskum vedec laboratóriumReuters
StoryEditor

Brazílski vedci vyvinuli vakcínu proti závislosti od kokaínu, znižuje euforizujúci účinok drogy

06.09.2016, 16:40
Autor:
ČTKČTK
V Brazílii je podľa národného štatistického úradu štyrikrát vyššia spotreba kokaínu, než je svetový priemer.

Brazílski vedci vyvinuli vakcínu proti závislosti od kokaínu, ktorú teraz začali skúšať na zvieratách. Informovala o tom agentúra AFP. Cieľom prípravku, ktorý stimuluje produkciu protilátok proti kokaínu v imunitnom systéme, je znížiť euforizujúce účinky drogy. 

"Tieto protilátky zachytia kokaín a zabránia mu dospieť do mozgu, čím znížia euforizujúci účinok drogy. Tým by mal potom užívateľ stratiť o konzumáciu drogy záujem," vysvetlil princíp vakcíny profesor Angelo de Fátima z katedry organickej chémie federálnej univerzity brazílskeho štátu Minas Gerais.

De Fátima pripomenul, že vedci v USA taktiež vyvíjajú podobnú vakcínu za rovnakým účelom. "Naša molekula je ale odlišná od tej severoamerickej, nemá bielkovinovú časť," uviedol de Fátima, bez toho aby ale odhalil názov použitej molekuly, lebo tá ešte nie je patentovaná.

Vakcína brazílskych vedcov by mohla pomôcť liečbe závislosti od kokaínu. Aplikovať by sa mala ale len pacientom, ktorí majú o vyliečenie naozaj záujem. Mohla by sa tiež predpisovať ako forma prevencie pre maloletých z ohrozených skupín mládeže, navrhujú brazílski vedci.

Kokaín vyvoláva krátkodobo silné euforizujúce účinky, navodzuje pocit radosti a rozjasnenej mysle, ale môže narušiť sebakontrolu a objektivitu myslenia aj vyvolať agresiu. Predstavuje tiež značnú záťaž pre kardiovaskulárny systém. Dlhodobé užívanie kokaínu vedie najmä k psychickej závislosti.

Kokaín sa získava z juhoamerického kríka koky, ktorého listy používali už starí Inkovia v Južnej Amerike k zaháňaniu únavy a hladu. Propagovaním koky, nie kokaínu, sa preslávil najmä bolívijský indiánsky prezident Evo Morales, ktorý ju pred rokmi demonštratívne žuval aj na zasadnutí Komisie OSN pre narkotiká vo Viedni.

01 - Modified: 2023-03-25 18:09:36 - Feat.: - Title: Brazílsky prezident pre chorobu odložil plánovanú návštevu Číny, mal sa stretnúť so Si Ťin-pchingom 02 - Modified: 2023-03-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Injekciu nahradila orálna vakcína vo forme sirupu. Nákazlivé ochorenie v Európe vďaka očkovaniu vymizlo 03 - Modified: 2023-03-25 11:05:13 - Feat.: - Title: Pred 70 rokmi Jonas Edward Salk informoval, že objavil vakcínu proti detskej obrne 04 - Modified: 2023-03-25 06:20:24 - Feat.: - Title: Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vráti do vlasti na konci marca, zdržiava sa v Spojených štátoch 05 - Modified: 2023-03-24 14:33:55 - Feat.: - Title: Česko kraľuje pervitínu a Slováci? Tiež sme sa vyznamenali. Na základe odpadových vôd určili, kde sa u nás užíva najviac drog
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
29. marec 2023 18:19