Podrobnejší pohľad na lekárske štatistiky odhalí nejeden rozdiel medzi pacientmi a pacientkami. Napríklad fatálne choroby srdca sú u žien výrazne častejšie ako u mužov, píše Anna Příhodová pre lidovky.cz.
Naopak asi nikoho neprekvapí, že muži majú oveľa viac úrazov, a to tak v práci ako vo voľnom čase. Zvykli sme si, že ženy žijú dlhšie ako muži, ale nebolo to tak vždy. V minulosti ich mnoho umieralo najmä kvôli tehotenstvu a pri pôrode. Ženám škodilo aj to, že v minulosti mnohokrát ťažko pracovali, na čo nie je ich telesná schránka stavaná. Takže ešte pred sto až dvesto rokmi to naopak boli muži, kto žil o päť až šesť rokov dlhšie.
Časy sa menia
Dnes sa vo vyspelých krajinách počíta úmrtnosť v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom na promile. Ženy rovnako ako muži najčastejšie podliehajú chorobám srdca a ciev. Platí to aj v strednej Európe, kde na tieto diagnózy umiera okolo polovice populácie, pričom o niekoľko percent prevyšujú ženy nad mužmi.
Choroba verzus smrť
„Zaujímavé je, že aj keď sa ženy dožívajú vyššieho veku, sú častejšie choré. Muži majú vyššiu úmrtnosť do päťdesiat rokov, ženy zasa vyšší výskyt chorôb neohrozujúcich život vo väčšine vekových skupín.
Model muži umierajú a ženy sú choré možno sledovať od 70. rokov 20. storočia,“ napísala s odvolaním sa na zahraničné štúdie vo svojej práci venovanej rozdielom medzi mužským a ženským zdravím Karolína Vonášková z Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity.