StoryEditor

Silná imunita i rakovinový vírus. Čo všetko sme zdedili po neandertálcoch?

25.11.2016, 23:00

Následky dávnej aliancie našich predkov s neandertálcami pociťujeme dodnes. Niektoré časti neandertálskeho dedičstva padli našim predkom na úžitok a chránili ich pred infekciami. Iné nás dodnes vystavujú riziku rakoviny, píše Jaroslav Petr pre lidovky.cz.

Pred 60 000 tisíc rokmi sa naši predkovia Homo sapiens vydali z Afriky dobyť svet. Európu našli osídlenú robustnými lovcami dokonale prispôsobenými drsnej klíme ľadových dôb. Neandertálski  starousadlíci a africkí imigranti Homo sapiens sa následne začali miešať. Dnešní Európania si ako dedičstvo tohto medzidruhového kríženia nesú v dedičnej informácii až päť percent neandertálskej DNA.

Neandertálska imunita
Tím vedený Luisom Barreiro z Univerzity v Montreale odhalil, že nám neandertálci odovzdali gény, vďaka ktorým máme lepší imunitný systém. Podľa štúdie, ktorú Barreiro a jeho spolupracovníci publikovali v poprednom vedeckom časopise Cell, je to spôsobené tým, že neandertálske varianty génov boli vhodnejšie na boj s európskymi mikróbmi.

Pravekí Homo sapiens si ich po príchode do Európy z Afriky nemuseli strastiplne vyvíjať, ale získali ich hotové krížením s neandertálcami. Nositelia neandertálskych variantov génov tak mali vyššiu šancu na prežitie aj plodenie detí. Vďaka tomu sa neandertálske gény udržali v našej DNA dodnes.

Príčiny rakoviny
Kríženie s neandertálcami so sebou nieslo aj riziko nákazy pohlavnými chorobami. K tým najrozšírenejším patrili papilomavírusy. Každý človek ich hosťuje niekoľko typov. Vírus typu HPV16 patrí dodnes k najčastejším príčinám nádorov krčka maternice alebo ústnej dutiny. Ako dokazuje nová štúdia španielskych vedcov z barcelonského Instituto Catalan de Oncologia, naši predkovia nevyšli z avantúr s neandertálcami bez úhony. Nezvratne sa od nich nakazili práve papilomavírusmi.

Štúdiom dedičnej informácie papilomavírusov typu HPV16 došli vedci k záveru, že keď sa od seba v Afrike oddelili vývojové vetvy vedúce na jednej strane k neandertálcom a na druhej strane k pravekým ľuďom Homo sapiens, odniesli si títo ľudia aj svoje vlastné papilomavírusy. Tie sa potom vyvíjali oddelene a geneticky sa stále viac líšili. Keď sa potom po mnohých tisícročiach Homo sapiens a neandertálci stretli v Európe, vymenili si aj vírusy HPV16. Kombinácia vírusov z dvoch rôznych zdrojov zvýšila ich genetickú pestrosť aj odolnosť. Dodnes sa prejavujú ako pôvodcovia našich nádorov.

01 - Modified: 2023-09-29 11:00:00 - Feat.: - Title: Počuli ste o záhadných vílích kruhoch? Vedci objavili tisícky týchto nových tajomných útvarov po celej planéte 02 - Modified: 2023-09-27 15:13:01 - Feat.: - Title: Rest day nie je len dňom ničnerobenia: Váš oddychový deň by mal vyzerať takto 03 - Modified: 2023-09-27 22:00:00 - Feat.: - Title: V minulosti tvorili iba percento. Prečo je toľko alergikov a ako to súvisí so zmenou klímy? 04 - Modified: 2023-09-27 09:27:29 - Feat.: - Title: KVÍZ Vyznáte sa v preventívnych prehliadkach? Ako často a čo si máte strážiť! OTESTUJTE SA 05 - Modified: 2023-09-26 15:12:01 - Feat.: - Title: Ako na to, aby ste si neodrovnali kĺby? Prinášame rady odborníkov
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
01. október 2023 17:38