"Odchádzame ako sme prišli a ak Boh dá, vrátime sa s mierom a nádejou pre celé ľudstvo." – to boli slová Eugenea Cernana, ktoré povedal, keď opúšťal mesiac na konci programu Apollo 17. Eugene Cernan, posledný človek na Mesiaci, zomrel v pondelok 16. januára, obklopený svojou rodinou, uvádza NASA.
Americký astronaut, po otcovi slovenského a po matke českého pôvodu. Absolvoval tri lety do vesmíru, a bol známy ako posledný človek, ktorý v rámci programu Apollo stál na povrchu Mesiaca Život zasvätil vesmíru. Fotografie nájdete v galérii.
Pôvodom Slovák a Čech
V roku 1903 sa jeho starý otec Štefan Čerňan so svojou manželkou Annou odsťahovali z Vysokej nad Kysucou spolu s tisíckami iných vysťahovalcov do USA, uvádza Wikipedia. Usadili sa v Chicagu a o rok neskôr sa im narodil syn Andrew. Keď vyrástol, vzal si za manželku dievča českého pôvodu Rozáliu Cihlářovú a spolu s ňou mal syna Eugena.
Po stredoškolských štúdiách sa dostal na Purdueovu univerzitu, ktorú s titulom inžiniera elektrotechniky ukončil v roku 1956. Vojnu prežil v námorníctve ako pilot na lietadlových lodiach a niekoľko rokov na základni Miramar v Kalifornii.
Čo ste o jeho živote nevedeli:
- V roku 1961 išiel do Monterey na vysokú školu vojenského námorníctva, kde vyštudoval postgraduál a získal druhý titul leteckého inžiniera.
- V roku 1964 bol prijatý do tretej skupiny kozmonautov USA. Po výcviku bol zaradený do záložnej a neskôr do hlavnej posádky letu Gemini 9.
- Cernan, kapitán v US Navy, letel na mesiac dvakrát.
- Na jeho konte sú vyznamenania vyznamenanie za to, že sa ako druhý Američan pohyboval v otvorenom priestore a ako posledný človek zanechal svoje stopy na mesačnom povrchu.
- Bol jedným z 14 vybraných astronautov NASA v októbri 1963.
- V máji 1969 bol pilotom lunárneho modulu Apolla 10.
- Vo vesmíre strávil celkovo 23 dní, 14 hodín a 15 minút.
- Kozmonautom bol od 17. októbra 1963.
- Cernan sa po ďalších výstupoch stal posledným človekom na povrchu Mesiaca.
- Všetci astronauti sa v poriadku vrátili na Zem, veliteľský modul pristál na hladine Tichého oceánu po 12 dňoch letu.
- Na oba lety Apollo si so sebou vzal česko-slovenskú vlajku, ktorú pri svojej neoficiálnej a utajovanej návšteve Česko-Slovenska v roku 1974 odovzdal riaditeľovi Astronomického ústavu v Ondřejove doc. Lubošovi Perekovi.
- Bol zapísaný v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národná letecká sieň slávy). Návštevy Česka a Slovenska.
Nevyhol sa ani Slovensku
V roku 1974 navštívil obec svojich starých rodičov Vysokú nad Kysucou. Druhú návštevu Kysúc absolvoval v roku 1994, kde sa zúčastnil na otvorení pamätnej izby vo Vysokej nad Kysucou a stal sa Čestným občanom mesta Čadce.
26. októbra 2001 navštívil Česko na pozvanie náčelníka generálneho štábu Armády Českej republiky Jiřího Šedivého.
Dňa 29. októbra 2001 uskutočnil Cernan spolu s prvým česko-slovenským kozmonautom Vladimírom Remekom let vrtuľníkom Armády ČR typu Mi-8S, ktorý chceli ukončiť v Bernarticiach pri Milevsku v okrese Písek, pretože z neďalekej obce Borovany pochádzal jeho starý otec.
29. septembra 2004 Cernan navštívil Bratislavu. Okrem iného otvoril výstavu Človek na Mesiaci na Bratislavskom hrade.
V júni 2008 navštívil Prahu aj so svojou vnučkou, aj výstavu v Národnom múzeu a poskytol novinárom zaujímavé úvahy k ďalším letom na Mesiac. Potom odišiel aj s vnučkou opäť do Borovian, kde ho deti obdarovali vodou a chlebom.