Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2017, 21:52

Posledný muž na Mesiaci. Zomrel americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan

Cernan zomrel v pondelok v kruhu svojej rodiny vo veku 82 rokov.

Posledný muž na Mesiaci. Zomrel americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan
Zdroj: NASA

Bývalý americký kozmonaut Eugene Andrew Cernan letel do vesmíru trikrát. V roku 1966 bol pilotom kozmickej lode Gemini 9 a stal sa druhým človekom, ktorý sa vo vesmíre prechádzal. V roku 1969 bol pilotom lunárneho modulu na Apolle 10 a v roku 1972 veliteľom Apolla 17, keď sa ako zatiaľ posledný človek prechádzal po povrchu Mesiaca.

Eugene Andrew Cernan sa narodil 14. marca 1934 v Chicagu v americkom štáte Illinois. Má slovensko-českých predkov. Z otcovej strany Čerňanovci pochádzajú z Vysokej na Kysucou, do USA odišli v roku 1903 ako tisíce iných vysťahovalcov, matkini predkovia pochádzajú z Čiech. Usídlili sa v Chicagu a o rok neskôr sa im narodil Andrej Štefan Čerňan, otec kozmonauta.

Po ukončení stredoškolského štúdia sa Cernan zapísal na Purdueovej univerzite, ktorú v roku 1956 skončil ako elektrotechnický inžinier. Nasledovala vojenská služba, ktorú absolvoval v námorných silách ako pilot na lietadlových lodiach. V roku 1961 odišiel do Monterey na vysokú školu vojnového námorníctva, kde absolvoval postgraduál, aby k predchádzajúcemu titulu pridal ešte jeden – leteckého inžiniera. V rokoch 1956 - 1976 nalietal viac ako 5000 letových hodín, väčšinu na prúdových lietadlách.

V októbri 1963 sa stal jedným zo 14 kozmonautov, ktorých si NASA vybrala, členom oddielu kozmonautov NASA bol do roku 1976.

Vo vesmíre trikrát

Do vesmíru letel spolu trikrát. Ako pilot na kozmickej lodi Gemini 9 v roku 1966 sa stal druhým Američanom, ktorý vystúpil do voľného kozmického priestoru a viac ako dve hodiny pracoval mimo vesmírnej lode. Pri svojom druhom vesmírnom lete v roku 1969 bol pilotom lunárneho modulu Apollo 10. Tretí vesmírny let absolvoval Cernan v roku 1972 ako veliteľ lode Apollo 17 v rámci misie na Mesiac.

Dňa 14. decembra 1972 ako posledný z 12 pútnikov prechádzajúcich sa po Mesiaci prstom naveky napísal do prachu meno svojej malej dcéry ako darček k jej narodeninám a zanechal tam poslednú stopu so slovami: "Opúšťame Mesiac v mieri tak, ako sme sem prišli. Nech tí, ktorí sa sem raz vrátia, rovnako prídu v mieri a pokoji pre celé ľudstvo." Kapitán Cernan prežil vo vesmíre spolu vyše 566 hodín, z toho v celkovom trvaní 22 hodín a štyri minúty uskutočnil s posádkou v roku 1972 tri výstupy na povrch Mesiaca.

Medzitým Cernan slúžil ako náhradný pilot lode Gemini 12, náhradný pilot lunárneho modulu Apollo 7 a ako náhradný veliteľ lode Apollo 14.

Od septembra 1973 pôsobil v pozícii osobitného asistenta projektového manažéra programu Apollo v Johnsonovom vesmírnom centre. Pomáhal plánovať, projektovať a vyhodnocovať spoločnú americko-sovietsku misiu Apollo-Sojuz a pôsobil ako starší vyjednávač v priamych rokovaniach so Sovietskym zväzom o testovacom projekte Apollo-Sojuz. Pri tejto príležitosti navštívil viackrát ZSSR.

V júli 1976 odišiel kapitán Cernan po viac ako 20 rokoch z americkej armády do dôchodku a súčasne ukončil svoju prácu v NASA.

Je nositeľom mnohých amerických vyznamenaní a držiteľom čestných doktorátov z viacerých univerzít v USA, ale aj na Slovensku (Univerzita Komenského - UK a Slovenská technická univerzita - STU v Bratislave).

Štátne vyznamenanie

Na Slovensko zavítal v rokoch 1974, 1994 a 2004. Pri druhej návšteve v roku 1994 mu prezident SR Michal Kováč odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Cernan bol prvou osobnosťou, ktorej toto vyznamenanie udelili.

Na pôde Slovenskej akadémie vied (SAV) mu odovzdali Zlatú medailu SAV ako vyjadrenie uznania svetoznámemu vedcovi - kozmonautovi, priekopníkovi pilotovaných vesmírnych letov, ktorý (vzdelaním elektrotechnik) významným spôsobom prispel k rozvoju aplikovanej elektroniky, elektroniky a kozmických vied.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.