Ladislav KucTASR/František Iván
StoryEditor

Štrasburg rozhodoval o prvom slovenskom teroristovi. Odpálil bombu v Košiciach a vysúdil tisíce

25.07.2017, 16:41
Európsky súd pre ľudské práva dal dnes za pravdu Ladislavovi Kucovi. Ten bude pravdepodobne navždy označovaný za prvého slovenského teroristu aj keď jeho prípad naše súdy stále neuzavreli.

Ladislav Kuc bol políciou chytený po tom, ako v decembri 2011 odpálil bombu pred košickou reštauráciou s rýchlym občerstvením. Ešte predtým sa vyhrážal veterinárovi. Podľa jeho tvrdení chcel presadzovať práva zvierat. Osobitným motívom mala byť podľa prokurátora smrť jeho psíka.

„Urobil som to preto, aby ma médiá konečne začali brať vážne, aby si ma verejnosť všimla. Ak by som aj deti pozabíjal, tam pred McDonaldom, je mi to jedno. Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Som vo vojne, som vojak... Ja neľutujem nič. Iba to, že ma chytili. Urobil by som to znova, ale lepšie,“ povedal pri výsluchu Kuc.

Najprv 25, potom 23 a pol roka
V júni 2013 ho Okresný súd Košice I najprv odsúdil na trest odňatia slobody na štvrťstoročie. Kuc sa v tom momente stal prvým slovenským teroristom. Pomohlo mu však odvolanie, keďže v októbri 2013 Krajský súd v Košiciach rozsudok zrušil a vec vrátil súdu prvého stupňa.

Košický okresný súd ho napriek tomu odsúdil na rovnaký trest a uložil mu ochranný dohľad. Kuc následne opäť podal odvolanie, no pomohlo až dovolanie na Najvyšší súd, ktorý rozsudky nižších súdov zrušil. Podľa neho Kucov čin nesprávne posúdený ako obzvlášť závažný zločin terorizmu.

Vec tak bola vrátená prvostupňovému súdu, ktorý Kuca minulý rok v septembri uznal vinným z viacerých obzvlášť závažných zločinov a prečinov. Nie však z terorizmu. Páchateľ dostal trest odňatia slobody v trvaní 23 rokov a 6 mesiacov a taktiež mu bol uložený ochranný dohľad na tri roky. Jeho advokátka na pojednávaní tvrdila, že jej klient trpí poruchou osobnosti, na čo už poukázali viacerí odborníci. Kuc sa za svoje konanie ospravedlnil a aj proti tomuto rozhodnutiu sa odvolal. Trestné konanie stále nie je právoplatne skončené. Počas celého obdobia je Kuc vo väzbe, ktorá bola opakovane predĺžená.

Nedôvodná väzba
Na Európskom súde pre ľudské práva žaloval Slovenskú republiku pre porušenie jeho práv, ktoré sa malo týkať dĺžky a dôvodnosti jeho väzby. Kuc tvrdil, že súdy pri rozhodovaní o jeho pokračujúcej väzbe nevzali do úvahy osobitosť jeho situácie danú jeho duševným stavom a nezaoberali sa jeho argumentmi. Sudcovia v Štrasburgu dnes konštatovali, že sa naše orgány za daných okolností až do prvého odsúdenia páchateľa mohli obávať, že sa Kuc dopustí ďalšej trestnej činnosti a ujde. Preto ich konanie bolo v poriadku.

Vyhral tisíce
Problémom je však obdobie po zrušení rozsudku košickým Krajským súdom v roku 2013. Od tohto momentu sa Kuc odvolával na potrebu psychiatrickej liečby jeho schizotypovej poruchy, jeho obhajkyňa tvrdila, že väzba je neprimeraná a nie je nevyhnutná. To naše súdy nebrali do úvahy napriek tomu, že už mali k dispozícii aj nový znalecký posudok týkajúci sa Kucovho duševného stavu.

Štrasburg dnes preto konštatoval, že dôvody väzby, ktoré naše orgány uvádzali v rozhodnutiach nesprávne nebrali do úvahy jeho psychický stav. Kuc požadoval od Slovenska 30 000 eur ako nemajetkovú a 18 600 eur ako majetkovú ujmu. Sudcovia mu dnes priznali 6 500 eur z titulu nemajetkovej ujmy a 9 000 eur z titulu jeho nákladov a výdavkov na konanie.

01 - Modified: 2023-01-30 09:12:29 - Feat.: - Title: HN24: Polícia preveruje oznam o nahlásenej bombe na bratislavských súdoch 02 - Modified: 2023-01-12 13:36:06 - Feat.: - Title: Izraelská justícia sa hromadne búri proti reformám plánovaným vládou. Najvyšší súd by sa stal politickým 03 - Modified: 2023-01-08 08:51:38 - Feat.: - Title: Predseda Súdnej rady volá po príprave kandidátov na európske súdy. Slovensko malo problém obsadiť pozície 04 - Modified: 2023-01-05 08:10:35 - Feat.: - Title: Kolíková považuje preverenie sudcov pri správnych súdoch za správne, tí sa zmene bránia 05 - Modified: 2022-12-20 10:23:53 - Feat.: - Title: Súdy navrhli mediácie v 145 civilných sporoch. Budú realizované v rámci projektu rezortu spravodlivosti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. február 2023 04:35