TASR; Koláž: HN
StoryEditor

Kočnera a spol. obžalovali z prípravy vrážd Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho

28.09.2021, 16:30
Autor:
TASRTASR
Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó boli obžalovaní aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v utorok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na päť osôb - Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Dušana Kracinu, Darka Dragica.

Ako organizovaná skupina mali pripravovať vraždu v súčasnosti už generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Petra Šufliarskeho. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

​Ozrejmila, že pripravovali vraždy v tom čase dvoch vedúcich prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho, ako aj vtedajšieho advokáta Lipšica, za vykonanie ktorých bola ponúknutá finančná odmena.

Prokurátor podal na všetkých obžalobu pre pokračovací obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy. V prípade Zsuzsovej a Szabóa aj pre pomoc k zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Z prípravy vrážd obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra pôvodne Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa.

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Zsuzsová. Po výpovedi Andruskóa odsúdeného v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice zadržali aj podnikateľa Dušana Kracinu.

​V marci tohto roku obvinili v prípade aj občana Bosny a Hercegoviny Darka Dragica. Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili ako posledného koncom júna.

Žilinka a Šufliarsky v minulosti vyjadrili presvedčenie, že motívom objednávky bola ich práca a Lipšic je presvedčený, že objednávateľom bol Kočner. Prípravu vrážd vyšetroval najprv Úrad inšpekčnej služby, neskôr ho prebrala Národná kriminálna agentúra.

01 - Modified: 2023-11-27 15:10:39 - Feat.: - Title: Lipšic reaguje na Šutaja Eštoka: Išli sme nad rámec zákona. Ani vo sne mi nenapadlo, že to niekto otočí 02 - Modified: 2023-11-15 15:27:25 - Feat.: - Title: Je to ako v Hollywoode, reagoval Lipšic na manipuláciu nahrávky. V prípade obvinili Pčolinského a Kučerku 03 - Modified: 2023-11-13 12:22:50 - Feat.: - Title: Nastane zlom? Žilinka odňal prípad čurillovcov Krajskej prokuratúre v Bratislave, chce odstrániť nezákonnosti 04 - Modified: 2023-11-09 11:54:27 - Feat.: - Title: Generálna prokuratúra preskúma rozhodnutia o námietkach zaujatosti v prípade obvinených policajtov 05 - Modified: 2023-11-08 05:49:15 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok v HNtelevízii naznačil osud Lipšica: Na pozícii bude, kým neprídu zákonné náležitosti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. november 2023 08:58