HN/Peter Mayer
StoryEditor

Bugár o vypovedaní koaličnej zmluvy: Budeme chcieť vysvetlenia

07.08.2017, 13:12
Autor:
TASRTASR

Vypovedanie koaličnej zmluvy má riešiť koaličná rada. TASR to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý bude chcieť vedieť, čo presne predsedu SNS a NRSR Andreja Danka viedlo k tomuto kroku.

"Je to vec, ktorú treba prediskutovať na koaličnej rade. Budeme chcieť vysvetlenia. Sú veci, ktoré sa riešiť dajú a ktoré nie," povedal Bugár. Termín koaličnej rady zatiaľ nevie.

Most-Híd dopĺňa, že ho vypovedanie zmluvy zo strany SNS prekvapilo. "Táto vládna koalícia doteraz úspešne plnila svoje programové ciele, preto nerozumieme požiadavkám vyjadreným v liste predsedu SNS," uviedli bugárovci.

Nepozdáva sa im ani spôsob, ktorý Danko zvolil. "Spôsob, ktorý zvolil, neprehĺbi dôveru ani voličov, ani partnerov, ale, naopak, ju oslabí. Aj súčasné znenie koaličnej zmluvy totiž umožňuje dopĺňať priority vládnej koalície mimo programového vyhlásenia vlády, ak sa na nich zhodnú všetky koaličné strany," vysvetlil Most-Híd.

Danko vypovedal koaličnú zmluvu. Zdôvodnil to absolútnou nevyhnutnosťou prenastavenia pravidiel v koalícii. TASR o tom informovala šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

"Týmto spôsobom vypovedám koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd," napísal svojim koaličným partnerom Danko. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov.

Taktiež stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

"Dobrá sociálno–ekonomická situácia v roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania," tvrdí Danko. 

Zároveň koaličným partnerom navrhuje bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením SNS o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

01 - Modified: 2022-11-21 06:43:40 - Feat.: - Title: Kollár to dáva na Bugára 02 - Modified: 2022-10-18 16:57:36 - Feat.: - Title: Matovič: Týždne fungujeme bez koaličnej zmluvy a vždy platí, na čom sa dohodneme 03 - Modified: 2022-08-19 08:58:44 - Feat.: - Title: Heger navrhne v sobotu zmenu koaličnej zmluvy. Žiada SaS, aby urobila krok späť 04 - Modified: 2022-08-05 10:31:20 - Feat.: - Title: OĽANO nebude špekulovať o ďalších scenároch vývoja koaličnej krízy, hovorí Šipoš 05 - Modified: 2022-07-08 12:01:12 - Feat.: - Title: Kollár vyhlásil, že Sme rodina bude mať viac poslancov, prichádza aj Tabák. Tá tvrdí, že o ničom nevie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. január 2023 01:12