Ján RichterPeter Mayer
StoryEditor

Zvrat v kauze Čistý deň. Richterov rezort pochybil, vyhovel protestu prokurátora

11.08.2017, 11:21
Autor:
TASRTASR
Ministerstvo práce vyhovelo výhradám prokuratúry. Tá rozhodla o proteste na základe vlastných poznatkov aj podnetu Natálie Blahovej.

Ministerstvo práce vyhovelo protestu Generálnej prokuratúry a zrušilo rozhodnutie o nezrušení akreditácie resocializačnému zariadeniu Čistý deň.

Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR doručilo dňa 9. augusta 2017 Generálnej prokuratúre SR rozhodnutie, ktorým vyhovelo podanému protestu Generálnej prokuratúry SR a zrušilo rozhodnutie o nezrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň,“ uviedla Predajňová.

Rezort vyhovel výhradám prokuratúry

Rozhodnutie ministerstva, ktorým bolo vyhovené protestu prokurátora, ešte nie je právoplatné.

Rezort vyhovel výhradám prokuratúry, ktorá protest prokurátora podala predovšetkým pre nesprávnu aplikáciu ustanovení zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele.

Ministerstvo začalo o zrušení akreditácie konať ex offo. Oznámenia o začatí konania neobsahovalo predpísané náležitosti. Nebolo z neho zrejmé, ktoré konkrétne skutkové okolnosti týkajúce sa činnosti akreditovaného subjektu boli dôvodom na začatie konania,“ priblížila Predajňová.

Zistené bolo podľa hovorkyne aj porušenie ustanovení správneho konania o dokazovaní.

Nesprávny bol prístup ministerstva práce k vykonaným dôkazom. Pri rozhodovaní o zrušení akreditácie ako na zásadné prihliadlo na skutočnosti, ktoré pre objektívne posúdenie veci boli skutkovo aj právne irelevantné, pritom podstatné skutočnosti vôbec nezohľadnilo,“ objasnila.

Pochybenie ministerstva

Ministerstvo napokon pochybilo aj v tom, že vec nebola pred vydaním rozhodnutia riadne predložená na vyjadrenie akreditačnej komisii.

GP sa rozhodla vo veci konať na základe vlastných poznatkov, ale aj podklade podnetu poslankyne Národnej rady SR Natálie Blahovej (SaS).

Podľa opozičnej strany ministerstvo práce zlyhalo pri vyšetrovaní kauzy Čistý deň a minister Ján Richter (Smer-SD) odignoroval podozrenia o sexuálnom zneužívaní a týraní detí, ale aj fakty o porušovaní povinností a právnych predpisov zo strany tohto zariadenia.

Ministerstvo tieto tvrdenia odmietlo s tým, že minister vždy v celom priebehu šetrenia bol a je pripravený na intenzívnu spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Rezort upozornil, že správny orgán ministerstva začal okamžite po odporúčaní akreditačnej komisie správne konanie voči zariadeniu už v septembri minulého roka, čoho súčasťou bola aj hĺbková kontrola zariadenia so všetkými závermi.

Akreditáciu Čistému dňu ministerstvo neodobralo, proti čomu podala protest Generálna prokuratúra.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 15:56