TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Plavčan prezidenta nepresvedčil. Kiska očakáva razantné kroky

15.08.2017, 15:56
Autor:
hašhašTASRTASR
Prezident kritizuje vyjadrenia ministra školstva ku kauze okolo eurofondov.

Minister školstva Peter Plavčan nepresvedčil Andreja Kisku, že eurofondy budú použité na špičkový výskum. Prezident to napísal na svoj Facebook. 

"Nepresvedčil ma, že financie boli prideľované transparentným spôsobom a že vyhodnocovanie viedli špičkoví odborníci v danej oblasti," napísal Kiska. 

​Kiska od neho očakáva oveľa razantnejšie kroky. Tie majú byť podľa jeho slov pre verejnosť zrozumiteľnejšie ako tie, ktoré podnikol Plavčan doteraz. 

Kiska reagoval na kauzu okolo prideľovania eurofondov v rezorte školstva. Minister je kritizovaný za dve výzvy spolu za 600 miliónov eur. Plavčan včera vysvetľoval na takmer hodinovej tlačovej konferencii, na ktorej bol aj majiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. 

​Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Opozícia pre túto kauzu žiada odchod ministra školstva Plavčana aj to, aby sa SNS vzdala ministerstva školstva. Informovala, že už má zozbierané podpisy na mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie Plavčana. Problémy s eurofondmi boli aj jedným z dôvodov aktuálnej vládnej krízy.

Plavčan v pondelok informoval, že ministerstvo školstva zruší problematickú eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj. Zároveň v najbližšom období vypíše novú. Taktiež zruší aktuálnu databázu hodnotiteľov eurofondových projektov a v septembri vypíše výzvu na nových hodnotiteľov. Zároveň sa zmení systém vyhodnocovania projektov. Zopakoval, že si treba počkať na výsledky vyšetrovania a potom prijme opatrenia.

Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

01 - Modified: 2022-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Žiaci mali dostať notebooky a tablety za 40 miliónov eur. Ministerstvo doteraz školám nič neposlalo 02 - Modified: 2022-11-24 09:20:42 - Feat.: - Title: Miliardy eur z Bruselu pre Maďarsko sú vážne ohrozené. Eurokomisia navrhne ich zablokovanie, tvrdia médiá 03 - Modified: 2022-11-21 08:31:23 - Feat.: - Title: ZMOS upozorňuje na nedostatky novely zákona o podpore regionálneho rozvoja 04 - Modified: 2022-11-04 13:41:48 - Feat.: - Title: Tieto nemocnice dostanú z eurofondov viac ako 21 miliónov eur 05 - Modified: 2022-10-21 13:17:17 - Feat.: - Title: Digitálne mapovanie infraštruktúry by zabránilo zneužívaniu eurofondov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 04:38