TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Matovič na zasadnutí krajín V4: Krízu sme prežili, západné krajiny k nám môžu vzhliadať

30.09.2021, 18:39
Autor:
TASRTASR
Igor Matovič sa v Budapešti zúčastnil zasadnutia ministrov financií krajín V4.

Minister financií Igor Matovič sa vo štvrtok na pozvanie svojho maďarského partnera Mihálya Vargu zúčastnil ministerského zasadnutia krajín V4 v Budapešti. Na stretnutí deklaroval, že boj proti daňovým únikom považuje za kľúčový. Informoval o tom vo štvrtok tlačový odbor Ministerstva financií.

Ministri financií Maďarska, Slovenska, Česka a Poľska zavŕšili stretnutie podpisom spoločnej deklarácie, ktorou opätovne potvrdzujú spoluprácu v kľúčových oblastiach ekonomiky a hospodárstva.

Zoskupenie má zmysel

V rámci neformálneho obeda ministri diskutovali o aktuálnych témach, akými sú obnova hospodárstiev, implementácia plánov obnovy a odolnosti alebo boj s treťou vlnou pandémie nového koronavírusu.

"Krízu sme spoločne s našimi bratskými krajinami prežili a prežívame ju lepšie. Aj to dokazuje, že zoskupenie V4 má zmysel," komentoval Matovič.

Dodal, že krajiny V4 nemusia byť do budúcna len tými, ktoré vzhliadajú na pôvodné členské krajiny EÚ. "Ale západné krajiny môžu, naopak, vzhliadať k nám. Čísla nepustia a ekonomické výsledky našich krajín sú jednoznačné," poznamenal Matovič.

Vicepremiér a minister financií zároveň na stretnutí zdôraznil, že je dôležité zodpovedne pristúpiť aj k očakávanej reforme rozpočtových pravidiel EÚ a zjednodušiť a zefektívniť ich vykonávanie.

Cezhraničná spolupráca

Ministri spoločne vyzdvihli pozitívnu skúsenosť z cezhraničnej spolupráce v oblasti daní a cla, ktorá prispieva k efektívnemu boju proti podvodom na dani z pridanej hodnoty. Slovensko rovnako podporilo iniciatívy EÚ, týkajúce sa spoločného úsilia v boji proti praniu špinavých peňazí, daňovým podvodom a únikom.

"Prioritou našej vlády je boj s korupciou. Iniciatívy na úrovni EÚ považujem v tejto oblasti za kľúčové," vyhlásil Matovič.

V otázke klimatických politík ministri diskutovali o balíku Komisie FitFor55, najmä s dôrazom na očakávanú zmenu v zdaňovaní energetických produktov a zavedenie takzvaného uhlíkového cla na hraniciach EÚ.

Aj podľa Matoviča je dôležité zabezpečiť, aby sa tieto zmeny nedotkli najviac zraniteľných domácností. Pre Slovensko je podľa neho taktiež dôležité zahrnutie jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie, a to práve s ohľadom na energetický mix krajiny.

Varga podľa ekonomického servera novekedes.hu podčiarkol, že cieľom V4 je opätovné otváranie ekonomík krajín tohto zoskupenia po pandémii, zachovanie rýchlejšieho rastu hospodárstva než je priemer EÚ, ale aj spolupráca pri ochrane hraníc.

Maďarský minister pripomenul, že na výstavbu hraničných zábran a na ochranu južných hraníc Maďarska od roku 2015, keď vypukla migračná kríza, Únia prispela iba jedným percentom finančných nákladov. Dodal, že V4 očakáva od Bruselu väčšiu pomoc, týkajúcu sa ochrany hraníc.

Česká ministerka financií Alena Schillerová podotkla, že zdaňovanie digitálneho hospodárstva je už dávno záujmom Česka, pretože dotknuté spoločnosti neplatia dane v krajinách, v ktorých sú aktívne.

Jej poľský rezortný partner Tadeusz Kościński zdôraznil, že spoločným cieľom krajín V4 je, aby každá krajina dostala financie z európskeho fondu obnovy.

01 - Modified: 2021-03-10 14:30:40 - Feat.: 0 - Title: Vysoká minimálna mzda na Slovensku? V skutočnosti si za ňu kúpime menej ako Rumuni 02 - Modified: 2021-09-24 07:40:28 - Feat.: 0 - Title: Parlament rokuje o novelách z dielne Matovičovho rezortu. Zmeny sa dotknú finančnej správy či bánk 03 - Modified: 2021-09-29 09:39:01 - Feat.: 0 - Title: Vládu čakajú kľúčové týždne, vyhlásil Matovič. Koalícia sa bude musieť zhodnúť na rozpočte
01 - Modified: 2022-05-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Vyššie platy alebo prázdne triedy v septembri? Učitelia dávajú vláde ultimátum 02 - Modified: 2022-05-06 09:13:46 - Feat.: - Title: Tankujeme stále drahšie, aj keď ruská ropa pre Slovensko zlacňuje 03 - Modified: 2022-05-03 12:01:22 - Feat.: - Title: Klimek informuje o pomoci podnikateľom v energetickej kríze 04 - Modified: 2022-05-03 06:44:03 - Feat.: - Title: Štát ich chce viac zdaniť. Stávkové spoločnosti veria v dialóg 05 - Modified: 2022-04-21 12:07:40 - Feat.: - Title: Vláda chce dať na pomoc ľuďom vyše miliardy eur. Zaplatí to sto najbohatších firiem, hovorí Matovič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 14:30