TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Kiska sklamal Transparency: Výhovorky, mal prijať zodpovednosť a ospravedlniť sa

12.09.2017, 15:58
Autor:
TASRTASR
Transparency International Slovensko uviedla, že namiesto výhovoriek typu „iný právny názor,“ by mal Andrej Kiska prijať morálnu zodpovednosť.

Organizáciu Transparency International Slovensko (TIS) sklamalo vysvetlenie prezidenta SR Andreja Kisku ohľadom daní spoločnosti Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej je spolumajiteľom. Organizácia to uviedla na svojej facebookovej stránke.

„Oceňujeme jeho opakované apely, ale aj kroky pre zavedenie skutočného boja proti korupcii. V prípade dokázaného podvodu na daniach nás však jeho vysvetlenie sklamalo,“ konštatuje organizácia na Facebooku.

Pozrite si aj tlačovku prezidenta Kisku, na ktorej reagoval na obvinenia:

​Transparency International Slovensko uviedla, že namiesto výhovoriek typu „iný právny názor,“ by mal Andrej Kiska prijať morálnu zodpovednosť a ospravedlniť sa občanom za prešľap jeho firmy.

„Je stále otázne, či okrem podvodu na daniach, vtedy kandidát Kiska neporušil aj zákon o financovaní volieb a či vykázal všetky výdavky resp. neporušil zákonný limit. Overiť by sa to dalo tak, keby prezident ukázal verejnosti faktúry a objednávky, ktoré mu na kampaň hradila jeho firma,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.

Organizácia považuje anonymné a selektívne zverejňovanie záverov daňových kontrol za problém a píše, že „útok na prezidenta je sotva náhodný.“ Pripomína, že o prípade sa verejnosť dozvedela rok po náleze daniarov.

Kiska dnes na tlačovej konferencii okrem iného informoval, že daňový úrad mal na zaúčtovanie položky iný názor ako spoločnosť KTAG, ktorej je spolumajiteľom a že nemá čo skrývať. Spoločnosť podľa neho po rozhodnutí daniarov uhradila nezaplatenú časť dane aj penále.

Viaceré médiá mali dostať do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin.

01 - Modified: 2022-08-06 08:58:56 - Feat.: - Title: Komunálne voľby: Najviac peňazí na účte má Lunter, väčšinu mu poslal otec 02 - Modified: 2022-07-31 10:42:02 - Feat.: - Title: Transparency International upozorňuje na nezákonnú antikampaň v Nitre 03 - Modified: 2022-05-06 22:28:15 - Feat.: - Title: Kajúcnik Imrecze prekvapujúco prehovoril o Kiskovi. Prezident ho zavolal do paláca, aby riešili kauzu jeho firmy​ 04 - Modified: 2022-04-13 14:23:20 - Feat.: - Title: Kisku obžalovali a ozval sa empatický Fico 05 - Modified: 2022-04-13 10:18:55 - Feat.: - Title: Fico o kauze KTAG: Ak platí rovnosť pred zákonom, Kisku musí stíhať Bašternákov osud
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. august 2022 00:57