TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Bývalého šéfa inšpekcie Szabóa odsúdili na trojročný podmienečný trest

04.10.2021, 09:20
Autor:
TASRTASR
Sudkyňa schválila dohodu o vine a treste, ktorú obvinený uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry 17. augusta.

Obvineného exriaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa odsúdila dnes samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku na trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov.

Sudkyňa tak schválila dohodu o vine a treste, ktorú obvinený uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry 17. augusta. Schválená dohoda sa stala právoplatnou a nie je možné sa voči verdiktu odvolať.

Vzhľadom na to, že na dnešnom verejnom zasadnutí obvinený odpovedal na všetky otázky slovom 'áno', mám za to, že sú splnené všetky náležitosti na schválenie dohody o vine a treste. Navrhujem súdu dohodu o vine a treste s príslušnou úpravou schváliť a potvrdiť ju verejným vyhlásením rozsudku,“ vyhlásil pred schválením dohody prokurátor ÚŠP. „Obhajoba navrhuje, aby súd dohodu s príslušnou úpravou schválil a prijal,“ uviedol obhajca Zoltán Perhács. „S pokorou žiadam, aby súd takúto dohodu schválil,“ povedal Szabó.

Súčasťou dohody je aj uloženie peňažného trestu vo výške 25-tisíc eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov značky iPhone a televízneho prijímača značky Panasonic. V prípade, že by ho nezaplatil, ukladá sa mu náhradný trest vo výške jedného roku.

Szabóvi tiež uložili trest zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.

Szabó i jeho obhajca na viacero otázok novinárov po schválení dohody odmietli odpovedať. Szabóa, bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

Szabóa, bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Szabóa 3. júna. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20-tisíc eur. Úplatky mal dostať od Bernarda Slobodníka. Ten je jediným priamym svedkom v prípade.

01 - Modified: 2023-05-22 14:23:40 - Feat.: - Title: Kontrolóri klepli Lidlu po prstoch: na východe Slovenska našli neporiadok či hnilé pomaranče 02 - Modified: 2023-05-10 08:15:09 - Feat.: - Title: Súd v Pezinku: Svedok Jakubek nechápe, prečo sa ešte niekto zaoberá "bájkami" Petrova alias Tigra 03 - Modified: 2023-05-09 07:41:29 - Feat.: - Title: Na súde v Pezinku pokračuje proces v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov 04 - Modified: 2023-05-08 07:39:49 - Feat.: - Title: V stredu by malo pokračovať hlavné pojednávanie s expolicajtom Jánom Kaľavským 05 - Modified: 2023-04-14 07:56:14 - Feat.: - Title: Hlavné pojednávanie s expolicajtom Kaľavským pokračuje výsluchom svedka
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 12:49