TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Vyhlasujeme vojnu byrokracii, ktorá sa tu nakopila za 25 rokov, povedal Pellegrini

21.10.2017, 15:19
Autor:
TASRTASR
Ďalšie pripravované opatrenia sa týkajú čerpania eurofondov.

Budúci týždeň by mal byť predstavený zákon, ktorý zakáže úradom vyžadovať od ľudí výpisy z listu vlastníctva, obchodného registra, zo živnostenského registra a tiež výpis z registra trestov. Na sobotňajšej konferencii Smeru-SD v Nitre to avizoval podpredseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). "Štát už tieto údaje má, preto ich úrady nemajú prečo vypytovať od ľudí. Ľudia nemajú byť poštári a behať z jedného úradu na druhý," povedal Pellegrini.

Podľa jeho ďalších slov spoločne s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a ministrom financií Petrom Kažimírom (obaja Smer-SD) vyhlasujú zásadnú vojnu byrokracii, ktorá sa na Slovensku za 25 rokov nakopila a postupne budú predstavovať ďalšie opatrenia na zníženie byrokracie.

Ďalšie pripravované opatrenia sa týkajú čerpania eurofondov. "Vďaka nim sa urobilo na Slovensku veľa pozitívneho a nemôžeme dovoliť, aby sa všetko dobré znehodnotilo niekoľkými problematickými projektmi, kde pravdepodobne dôjde k zníženiu kofinancovania," povedal Pellegrini.

K plánovaným opatreniam patrí elektronické žrebovanie hodnotiteľov, zvýšenie nárokov na odbornosť hodnotiteľov či vytvorenie skupiny expertov v prípade hodnotenia projektov nad 10 miliónov eur. "Vypracujeme vzorové formuláre, ako sa majú hodnotiť projekty a zverejníme zoznam hodnotiteľov," povedal Pellegrini. Opatrenia sú súčasťou akčného plánu transparentnosti a zefektívnenia použitia europeňazí, ktorý obsahuje 36 konkrétnych opatrení.

V súčasnosti už na Slovensku funguje vlastná výstražná komisia, ktorá môže realizovať opatrenia okamžite po zachytení akéhokoľvek podozrenia súvisiaceho s čerpaním eurofondov. "K dispozícii máme aj špeciálny systém Arachné, ktorý po nahodení údajov do počítača, dokáže vyselektovať celú sieť zoskupení a vzájomných prepojení, aby sa dali odhaliť skupiny, ktoré sa pokúšajú dostať k eurofondom nekalými spôsobmi," tvrdí Pellegrini.

01 - Modified: 2024-06-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Vedel čeliť aj Ficovi, spomína Bugár. Aký je Pellegrini podľa ľudí, ktorí ho spoznali zblízka? 02 - Modified: 2024-06-15 18:18:57 - Feat.: - Title: Silná úloha štátu aj rozdelená spoločnosť. Svetové médiá píšu o Pellegriniho inaugurácii 03 - Modified: 2024-06-15 17:59:33 - Feat.: - Title: Mimoparlamentné politické strany reagujú na inauguráciu Pellegriniho 04 - Modified: 2024-06-15 17:39:04 - Feat.: - Title: Inaugurácia s veľkým odstupom od verejnosti, priaznivcov Pellegriniho prišlo do ulíc málo (reportáž HN) 05 - Modified: 2024-06-15 15:55:54 - Feat.: - Title: S prezidentom Pellegrinim prišla do paláca najvyššia politická liga
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. jún 2024 03:53