TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Fico sa obracia na Lipšica. Chce, aby vysvetlil stiahnutie sťažnosti v prípade Plačkovej

06.10.2021, 17:42
Autor:
TASRTASR
Robert Fico vidí za tým, že je influencerka na slobode, dodávanie drog významným osobám.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic by mal vysvetliť, prečo prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry stiahol sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku o tom, že do väzby nezobral influencerku Zuzanu Strausz Plačkovú ani jej manžela Reného Strausza.

Na stredajšej tlačovej konferencii to vyhlásil šéf Smeru-SD Robert Fico.

"Lipšic musí vysvetliť nepochopiteľné stiahnutie sťažnosti pri väzbe ľudí podozrivých zo závažnej drogovej trestnej činnosti, vďaka čomu sú dnes na slobode," skonštatoval Fico na sociálnej sieti.

Fico vidí za tým, že je influencerka na slobode, dodávanie drog významným osobám, no nikoho nemenoval. Na tlačovej konferencii sa Fico pýtal, čo sa stalo dva dni pred plánovaným rozhodovaním Najvyššieho súdu.

Najvyšší súd sa mal vo štvrtok zaoberať väzobným stíhaním Strausz Plačkovej a Strausza, ktorí sú obvinení v rámci protidrogovej akcie Národnej kriminálnej agentúry. Termín bol zrušený vzhľadom na späťvzatie sťažnosti prokurátora.

NAKA v rámci protidrogovej akcie na západe Slovenska, počas ktorej zaistili viac ako deväť kilogramov pervitínu, obvinila 15 osôb z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti.

Prokurátor dal návrh na väzobné stíhanie desiatich z nich vrátane údajného šéfa skupiny Tibora G. Sudca pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku zobral 30. septembra do väzby šesť ľudí, Strausz Plačkovú spolu s manželom do väzby nezobral.

Úrad špeciálnej prokuratúry v reakcii uviedol, že podľa uznesenia o vznesení obvinenia táto zločinecká skupina páchala drogovú trestnú činnosť od roku 2012.

"Trestné stíhanie v danej veci sa začalo až na jeseň 2020. Je zarážajúce, že táto zločinecká skupina pôsobila bez povšimnutia zo strany orgánov polície od roku 2012 do roku 2020. Z dôvodu zachovania potrebnej miery zdržanlivosti však nebudeme verejne špekulovať o dôvodoch, pre ktoré nebola táto zločinecká skupina v období rokov 2012 - 2020 rozpracovaná," skonštatoval  hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Úrad deklaruje, že pri vedených trestných stíhaniach postupuje razantne voči všetkým podozrivým a obvineným osobám, a to bez ohľadu na ich spoločenské postavenie či politické preferencie.

"Zároveň však musíme postupovať zákonne a v rámci aktuálnej dôkaznej situácie. Rovnako tak ÚŠP bude postupovať aj v tomto prípade," dodal Skladan. Zopakoval tiež stanovisko úradu z utorka (5. 10.), v ktorom informuje, že prokurátor sa po analýze trestnej veci stotožnil s názorom sudcu pre prípravné konanie.

"O sťažnosti ďalších šiestich obvinených, ktorí boli vzatí do väzby, rozhodne Najvyšší súd. O sťažnosti obvinených voči uzneseniu o vznesení obvinenia doposiaľ rozhodnuté nebolo. V uvedenej trestnej veci je naďalej obvinených 15 osôb. Bližšie informácie nemôže Úrad špeciálnej prokuratúry v súčasnosti poskytnúť," uzavrel Skladan.

01 - Modified: 2022-09-23 13:39:20 - Feat.: - Title: Stíhanie Haščáka bolo typickým politickým procesom, vyhlásil Fico 02 - Modified: 2022-09-18 18:36:03 - Feat.: - Title: Heger: Brusel v prípade Maďarska koná v zmysle toho, čo schválili členské štáty 03 - Modified: 2022-09-18 10:11:12 - Feat.: - Title: HN24: Fico v diskusii 04 - Modified: 2022-09-13 08:47:37 - Feat.: - Title: Fico potrebuje neúspešné rerefendum 05 - Modified: 2022-09-20 10:13:53 - Feat.: - Title: Sociologička pre HN: Takýto rozvrat nebol ani za Mečiara či Fica, jediným riešením je odstavenie Matoviča
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2022 07:08