Tomáš DruckerTASR/Martin Baumann
StoryEditor

Drucker prezentoval zmeny v zdravotníctve. Cigániková ho kritizovala za silené presadzovanie zákonov

22.10.2017, 15:46
Autor:
TASRTASR
Minister zdravotníctva dnes diskutoval s poslancami o plánovaných zmenách v rezorte.

O novele zákona o zdravotnej starostlivosti sa diskutovalo málo. Podľa poslankyne Národnej rady SR Jany Cigánikovej (SaS), nastavená cesta nie je správna. Uviedla to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Snažili sme sa to, o čom hovoríme posledný rok a pol, ukončiť legislatívnym procesom. Ide o zmenu ambulantných pohotovostí a rozšírenie ordinačných hodín pri všeobecno-praktických lekároch. Máme zmeny pri urgentných príjmoch, aby sme skvalitnili dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti," uviedol minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Zásadná zmena je podľa jeho slov financovanie ošetrovateľstva v zariadeniach sociálnych služieb, okrem toho rezort prechádza aj kompletnou revíziou mŕtvych tiel. Podstatná zmena je v úhrade liekov a rozsahu, kde sa rozširujú možnosti získania inovatívnej liečby. 

Zlý spôsob prijímania zákonov

"Za SaS chápeme záujem aj cieľ ministerstva, ktoré sleduje. Nemyslíme si však, že táto cesta je správna. Chýba mi absolútne spôsob, akým sa presadzujú zákony v parlamente.

Hovorím o tom, že je urobená dohoda a bez akejkoľvek diskusie, bez medzirezortného pripomienkovania, minútu pred hlasovaním sa podá k tomuto zákonu 36 'pozmeňovákov'. Takýmto spôsobom sa presadzujú zákony," objasnila Cigániková s tým, že sú veci, s ktorými v zákone SaS súhlasí, ale aj také, s ktorými sa nestotožňuje.

Koncepčná práca

Najväčší problém je podľa nej silený spôsob presadzovania zákonov. "Možno to nešlo s diskusiou so stranou SaS, ale pozmeňovacie návrhy vzišli práve z diskusie s partnermi," poznamenal minister zdravotníctva.

Naopak, zmeny v zdravotníctve vníma pozitívne SNS, poznamenal poslanec NR SR Jaroslav Ridoško (SNS). "Začína tu koncepčná práca na stabilizácii systému, aby sa opäť stal stredobodom nášho snaženia pacient. Ako základ je to dobré, postupne sa môže všetko zmeniť," povedal. Podľa neho sú v novele zákona nepresnosti. "Tieto veci sa dajú v priebehu života odstrániť," doplnil.

"Za posledných desať rokov sme v zlej situácii, treba posilniť funkciu ako primárneho sektora, tak aj nemocničného," uzavrel poslanec NR SR Alan Suchánek (OĽaNO). 

Chcú znížiť pracovnú dobu lekárov

Podľa ministra  Druckera lekári v ambulanciách pracujú aj 40 hodín týždenne s tým, že v rámci tohto času vykonávajú aj rôzne činnosti. Po novom sa rezort zdravotníctva snažil určiť, že lekár má 35 hodín týždenne poskytovať len zdravotnú starostlivosť vrátane návštevnej služby.

Suchánek to kritizoval tým, že sa zavedeniu 35 hodín v ambulancii bránia najmä všeobecno-praktickí lekári. "Asociácia nemocníc sa k tomu postavila pozitívne. Keď sa jedna hodina v pracovnej dobe u všeobecno-praktických lekárov pridá, sú s tým ochotní súhlasiť, ale s tým, že sa skráti pohotovostná služba o jednu hodinu. Takže nie všetci sa k tomu stavajú negatívne," vysvetlil.

Sektor nefunguje

Zároveň poznamenal, že primárny sektor nefunguje celkom tak, ako má. "Ľudia majú pravdu, že majú dosť práce, vysoký vek, mnohí pracujú v ťažkých podmienkach. Ten sektor treba zlepšiť," povedal. Doplnil, že neakceptuje fakt, že po 17-tej sú unavení a po 18-tej ohrozujú pacientov.

"Poznám lekárov, pracujem medzi nimi. Po ôsmich hodinách nastupujú do pohotovostnej 16-hodinovej služby, ráno mnohí nemôžu odísť a pracujú aj do 15-tej. Čiže pracujú 24 hodín, niektorí až 32 hodín," povedal s tým, že to nie je v poriadku, pretože tým porušujú Zákonník práce.

Chvália kompetencie krajov

Poslanec NR SR Jaroslav Ridoško (SNS) vyzdvihol, že samosprávny kraj môže schváliť poskytovateľovi všeobecno-ambulantnú starostlivosť aj s nižším počtom ordinačných hodín. "Chápem výhrady lekárov. V Trenčianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji teraz schvaľujú ordinačné hodiny lekárov ambulantnej starostlivosti na 40 hodín týždenne," uviedol Ridoško.

So zavedením času, ktorí musia lekári stráviť v ambulanciách, nesúhlasí poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS). "Poslanci si skracujú pracovný čas na dve hodiny, rušia si hlasovanie. Neviem, ako by sa im páčilo, keby im to niekto takto nadiktoval. Toto by mala robiť zdravotná poisťovňa, tá nakupuje zdravotnú starostlivosť," doplnila. 

Podľa Suchánka je na Slovensku nedostatok lekárov, preto je potrebné hľadať kompromis. "Som za to, aby títo lekári dostali aj vyššie ohodnotenie," uzavrel.

Obmedzia pohotovosti

Ambulantné pohotovosti budú po novom fungovať len do 22.00 h. Podľa  Ridoška  sa táto zmena až v takej miere nedotkne pacientov. Ľudí, ktorí prišli na pohotovosť po 23-tej, bolo minimálne.

"Lekár bol na pohotovosti po 22-ej zbytočný, ošetril troch-štyroch pacientov. Nevýhodou bolo, že tento lekár musel ísť ráno do práce, čiže bol unavený, okrem toho nedodržal ani Zákonník práce.

Teraz sa pôjde vyspať a pôjde do práce v normálnom stave. Po 22-ej môže ísť pacient na ústavnú pohotovosť, pokiaľ je jeho stav taký, že nevydrží do rána," povedal Ridoško. Podľa neho nehrozí žiadne ohrozenie pacienta či zanedbanie lekárskej starostlivosti. 

Pacienti chodia na pohotovosť zbytočne

"Mnohí pacienti prichádzajú s problémom k špecialistom a nechodia k svojmu praktickému lekárovi. Ak sa niekto vyberie v noci s prechladnutím k ambulantnému lekárovi, je to hazard, že tam vôbec ide. Má počkať do rána. Ak je ten stav vážny, má volať záchranku," vysvetlil minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Poplatky na pohotovostiach sa zvýšia, uviedol minister. Podľa neho pacient s kašľom či nádchou po novom zaplatí na urgente v nemocnici desať eur. "Rozšírili sme oveľa väčší okruh ľudí, ktorí nemusia platiť poplatok," doplnil.

Miesto pohotovosti urgent

Podľa Suchánka  je dôležité, aby sa urgent nachádzal tam, kde je aj pohotovosť. "Pacient, ktorý nebude vnímať, že sa pohotovosť zatvorí o 22-ej, by išiel na urgent. Ak to bude jeho stav vážny, nebude platiť, v opačnom prípade si za vyšetrenie zaplatí," objasnil. 

Poslankyňa  Cigániková  počas diskusie poznamenala, že v zdravotníctve chýbajú peniaze. Riešenie vidí napríklad v zavedení poplatkov v objednaní pacienta na konkrétny čas či v súkromných zdrojoch.

01 - Modified: 2022-08-10 15:52:13 - Feat.: - Title: Heger sa v najbližších dňoch stretne s Lengvarským. Rozoberať budú rezort zdravotníctva 02 - Modified: 2022-08-10 13:38:12 - Feat.: - Title: Varovania sa stali skutočnosťou. Odborári zbierajú v bratislavskej štátnej záchranke vyhlásenia k výpovediam 03 - Modified: 2022-08-10 12:35:45 - Feat.: - Title: Lekárska komora: Samotné riešenie platov nestačí. Potrebné sú systémové zmeny 04 - Modified: 2022-08-10 09:26:26 - Feat.: - Title: Lengvarského rezort chce stransparentniť mechanizmus uznávania a uhrádzania zdravotných výkonov 05 - Modified: 2022-08-10 08:50:23 - Feat.: - Title: Pre nízky záujem prepadli. Viac ako 180-tisíc vakcín od Moderny je po exspirácii
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. august 2022 05:14