Minister vnútra Robert KaliňákTASR/B. Račko
StoryEditor

Kaliňák sa stretol s rómskymi špecialistami, rezort chystá zmeny

26.10.2017, 20:34
Autor:
TASRTASR
Od nového roka plánuje nielen legislatívne opatrenia, ale i personálne, či opatrenia technického charakteru, aby sa zlepšila bezpečnostná situácia v problémových osadách i častiach miest a obcí.

Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák spolu s prezidentom Policajného zboru SR Tiborom Gašparom vo štvrtok v Banskej Bystrici diskutovali s rómskymi špecialistami o opatreniach, ktoré chystá rezort vnútra v súvislosti s rómskou kriminalitou v sociálne vylúčených skupinách.

Od nového roka plánuje nielen legislatívne opatrenia, ale i personálne, či opatrenia technického charakteru, aby sa zlepšila bezpečnostná situácia v problémových osadách i častiach miest a obcí. Medzi tie patria najmä okresy Spišská Nová Ves, Rimavská Sobota, Revúca a Košice-okolie.

"Od začiatku tohto roka intenzívne pracujeme na komplexných opatreniach, ktoré by mali riešiť otázku rómskej kriminality v sociálne vylúčených skupinách. Možno všeobecne povedať, že ak kriminalita na Slovensku za posledné roky klesá, tak kriminalita v týchto lokalitách stagnuje alebo rastie," konštatoval Kaliňák.

Podľa neho rómski špecialisti pomáhajú udržiavať situáciu na únosnej úrovni. Ak ich pred desiatimi rokmi mali iba 18, dnes ich je takmer 300.

Chystané opatrenia rezort vnútra detailnejšie predstaví koncom roka. Ako však Kaliňák zdôraznil, nie všetky rómske osady sú komplikované, niekde je spolupráca obcí s ich obyvateľmi na dobrej úrovni, najmä ak majú možnosť pracovať.

Hoci každá taká oblasť je špecificky odlišná, úžera, záškoláctvo či zneužívanie maloletých na niektoré skutky patrí v mnohých lokalitách medzi najzávažnejšie problémy.

Tam by chcela polícia v rámci nových razantnejších opatrení a postupov výrazne zakročiť. Výsledky prvých pilotných projektov jej potom ukážu, nakoľko sú nové opatrenia účinné.

01 - Modified: 2022-05-11 11:03:42 - Feat.: - Title: Zo slovenskej osady na školu do Kalifornie: Nikto nerieši farbu mojej pleti, učitelia sú tu menej v strese 02 - Modified: 2022-04-23 15:08:29 - Feat.: - Title: Exminister Kaliňák ide do väzby 03 - Modified: 2022-04-07 11:26:01 - Feat.: - Title: Spevák Ladislav: S predsudkami sa stretávam nonstop. Z radu som trčal už od štrnástich 04 - Modified: 2022-03-11 19:18:08 - Feat.: - Title: Rasizmus na slovenskej hranici. Ukrajinských Rómov nechali čakať niekoľko dní 05 - Modified: 2022-01-21 08:04:00 - Feat.: - Title: Splnomocnenec Hero: Sčítanie neukazuje reálny počet Rómov. Môže za byť tým strach
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 08:36