TASR
StoryEditor

Námestie Slobody sa zmení, pribudnú nové lavičky aj priestor pre protesty

15.11.2017, 07:21
Autor:
TASRTASR
Námestie je podľa poroty koncepčne kvalitné, potrebuje len oživiť.

Súvislá plocha na zhromaždenia protestujúcich s akousi kostolnou kazateľnicou pre rečníkov situovanou oproti Úradu vlády SR. Ale aj zastrešené oddychové plochy a altánky pre rôzne podujatia, lavičky, verejná zeleň, oživenie dlhé roky nefunkčnej fontány v tvare lipového kvetu a opatrenia na zdôraznenie vody dôležitej pre mikroklímu. Aj to prináša víťazný návrh ideovej architektonicko-urbanistickej súťaže revitalizácie Námestia slobody v Bratislave.

Návrh podľa poroty vstupuje do problematického, kontroverzného a diskutabilného námestia s pietou a jasným, ale minimalistickým zásahom. Podľa predsedu poroty Igora Marka ich oslovil jednoduchosťou a jednoznačnosťou. Námestie je vraj koncepčne kvalitné, len potrebuje zrevitalizovať, sfunkčniť a oživiť.

Dôraz na klímu

"Nie je to o veľkých gestách, o veľkých návrhoch, o farebných vizualizáciách, ale možno o akupunktúrnom, veľmi cielenom vstupe, ktorý bude kvalitný a reálny," priblížil v utorok (14.11.) na vyhlásení výsledkov architekt Marko s tým, že zásadným opatrením bude vrátiť na námestie vodu.

Súhlasí aj hlavná architektka mesta Ingrid Konrad. Pozitívne hodnotí zeleň či opatrenia na zmenu klímy, pričom mesto bude podľa nej zásadne trvať na prinavrátení vody. "Nebudeme ale púšťať nehospodárne vodu z kvetu fontány, ale bude viac 'trysiek' vo fontáne a budeme rozptyľovať vodnú paru, aby to malo pozitívny efekt pre mikroklímu námestia," skonštatovala Konrad. Zároveň vyzdvihuje, že návrh odstraňuje všetky bariéry. "Vniesol novú vrstvu, ktorá spĺňa všetky nároky na atraktívny verejný priestor 21. storočia," doplnila Konrad.

Nechceli veľké zásahy

"Keďže súťaž sa nedá vyhrať s tým, že by sme nespravili vôbec nič, tak sme boli nútení trochu rozmýšľať," priznal Peter Lényi z víťazného kolektívu. Okrem zlepšenia technického stavu a docielenia, aby bolo námestie opäť prístupnejšie a pohodlnejšie, navrhovali hlavne vizuálne atraktívne objekty. "Poskytujú priestor pre nejakú funkciu, ktorá aktivizuje nejakým spôsobom plochu okolo seba," podotkol Lényi, pričom každý z objektov má byť určený inej skupine obyvateľov.

Ideová súťaž na finálnu podobu námestia je súčasťou druhej etapy revitalizácie tohto verejného priestoru. Hlavné mesto ju vyhlásilo začiatkom septembra. Porota celkovo posudzovala 14 návrhov. Ako víťazný určila ten, ktorý skončil na treťom mieste, prvé dve miesta porota neudelila.

Aj víťaz mal chyby

Tá v tomto smere zároveň ale ubezpečuje, že návrh víťazným je. "Len sme ho penalizovali z technických dôvodov, pretože nemáme kompletné riešenie. Ako keby sme ho posunuli do druhého kola a povedali, že tieto veci treba dorobiť. Je to ale výborný návrh," vysvetlil predseda poroty Igor Marko.

Víťazný návrh mesto prevezme a spolu s autormi by ho malo pretaviť do konkrétnej podoby a technických riešení. Cieľom je podľa primátora Iva Nesrovnala oživenie námestia v roku 2018. Zároveň vyzdvihol, s akou pokorou a skromnosťou pristupujú autori k priestoru. „Návrh nie je bombastický, ale veľmi citlivo pristupuje k priestoru,“ doplnil primátor, ktorý súhlasí s tým, že základná koncepcia námestia nie je zlá a netreba ju revolučne meniť, iba dotvoriť a zmodernizovať.

Spolupráca s developerom

Obnoviť námestie je finančne náročný projekt, preto bratislavská samospráva prijala ponuku Nadácie HB Reavis, ktorá bude prostredníctvom svojho občianskeho združenia na projekte participovať aj s mestskou časťou Staré Mesto.

Hlavné mesto vo svojom rozpočte vyčlenilo 120-tisíc eur na prvú fázu revitalizácie, ktorá pozostávala z úpravy zelene a prípravných prác zameraných na čistotu a bezpečnosť. Ďalších 500-tisíc eur sa ešte pred začiatkom projektu zaviazal dať na obnovu verejného priestoru developer.

01 - Modified: 2022-08-16 15:06:45 - Feat.: - Title: Ľudia by si mali pre požiare, ktoré vypukli v Bratislave, zavrieť okná, upozorňuje mestská časť Rača 02 - Modified: 2022-08-16 13:14:42 - Feat.: - Title: Medzi Peknou cestou a Vinohradmi v Bratislave horí. Polícia úsek uzavrela 03 - Modified: 2022-08-16 08:10:15 - Feat.: - Title: Petržalský breh Dunaja sa pohol k výstavbe. Budovy sa môžu vyšplhať do 110 metrov 04 - Modified: 2022-08-14 11:00:20 - Feat.: - Title: Sme rodina podporí za primátora Bratislavy v nadchádzajúcich komunálnych voľbách Rudolfa Kusého 05 - Modified: 2022-08-13 07:42:20 - Feat.: - Title: Pokračuje rozlúčka s kardinálom Tomkom. Verejnosť mu dnes môže prejaviť úctu v Katedrále sv. Martina
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. august 2022 18:32