Zhodujem sa so stanoviskom strany SaS, Jozef Mihál bude veľká strata, ale rešpektujem jeho rozhodnutie. My sme strana, ktorá bojuje proti korupcii a zlodejinám. Ja som prichádzala do strany, keď mala mizivé percentná a bola som presvedčená, že ich môžeme vylepšiť a stúpať nahor. Máme program, ktorý napĺňame a bolo by nelogické, ak by som mala v týchto časoch odchádzať.TASR/M. Baumann
StoryEditor

Opozičné strany vinia vládnu koalíciu z neúspechu Slovenska v boji o liekovú agentúru

20.11.2017, 17:53
Autor:
TASRTASR
Ministerstvo zahraničných vecí je z hlasovania sklamané.

Za neúspech a prehru súčasnej slovenskej diplomacie a vlády označili výsledok SR v boji o sídlo Európskej agentúry pre lieky (EMA) opozičné strany SaS a OĽaNO.

"Nestačí len proklamovať záujem Slovenska o hlbšiu európsku integráciu, ale treba robiť reálne kroky, ktoré zo Slovenska urobia rešpektovaný štát Európskej únie," uviedla členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS). 

Dankov výlet

Poukázala pritom na potrebu boja proti korupcii, snahu o transparentnosť či nešírenie "proruských naratív", čím narážala na návštevu predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) v Rusku.

"Vo všetkých týchto oblastiach Ficova vláda zlyháva. Na druhej strane, Slovensko a Bratislava sa doteraz zaobišli bez tejto agentúry, takže život ide ďalej. Len občania by mali vedieť, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) poškodzuje Slovensko, a treba ju po nasledujúcich voľbách vymeniť," zhrnula Cigániková.

Zlyhanie koalície

Hnutie OĽaNO považuje prehru Slovenska za zlyhanie vládnej koalície. Pripomína, že sídlo agentúry mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a poskytnúť lepšie príležitosti pre slovenské univerzity a výskumníkov.

Tvrdí, že vláda sa zobudila, už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry.

Nemáme nič

"Je to o to väčšia škoda, že v EÚ sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú. Slovensko je jednou z posledných takýchto krajín," napísalo v reakcii OĽaNO.

Slovenská republika v pondelok neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Bratislava nezískala dostatočný počet hlasov už v prvom kole.

Ministerstvo je sklamané

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR netají sklamanie z toho, že Slovensko neuspelo s kandidatúrou na nové sídlo Európskej agentúry pre lieky (EMA). Pripomína, že sa tak stalo napriek vynikajúcej ponuke, ktorú spolu s ministerstvom zdravotníctva predložilo.

"Sme presvedčení, že občania Európskej únie z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru, ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu," povedal pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

Ako poznamenal, život ale ide ďalej. "A nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové," zhrnul Susko.

Je to nefér

Neúspech Slovenskej republiky v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy je pre šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefana Zelníka (SNS) veľkým sklamaním. Pondelkové hlasovanie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli považuje za nespravodlivé.

"Je to absolútne nefér voči Slovenskej republike," skonštatoval pre TASR. Poznamenal, že iné sa v tomto prípade deklarovalo a iné sa plní. Pripomenul, že EMA mala sídliť v krajine, kde sa žiadna európska agentúra nenachádza.

"Mali sme to dostať," myslí si. Projekt, ktorý predložil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), považuje za dobrý. Tvrdí, že Drucker urobil maximum. "Žiaľ, je to na krajinách, ktoré hlasovali," uzavrel.

01 - Modified: 2023-01-27 15:55:28 - Feat.: - Title: SNS a ďalšie strany rokovali o spoločnom postupe do najbližších volieb 02 - Modified: 2023-01-26 19:50:57 - Feat.: - Title: Fico: Matovič očakáva, že opozícia bude sedieť niekde v Ilave alebo v Leopoldove a nie v parlamente 03 - Modified: 2023-01-13 14:29:57 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že opozícia plánuje mimoriadnu schôdzu parlamentu k cenám energií 04 - Modified: 2023-01-10 06:07:54 - Feat.: - Title: Exilová opozícia vyzýva Rusov v zahraničí, aby 24.2. demonštrovali proti vojne. Účastníkom hrozí väzenie 05 - Modified: 2023-01-09 15:01:20 - Feat.: - Title: Venezuelský súd vydal zatykače na tri šéfky opozície, ktoré nahradili Guaidóa. Všetky žijú v exile
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 16:48