Poslanec Most-Híd Tibor BastrnákTASR/P. Neubauer
StoryEditor

Žiadne povinné poplatky nebudú. Opozícia vyvoláva hystériu, reagujú bugárovci

23.11.2017, 10:51
Autor:
TASRTASR
Opozícia podľa neho ohľadne doplnkových ordinačných hodín vyvolala neopodstatnenú hystériu. Zo situácie je znechutený a deprimovaný.

Koaliční poslanci ani ministerstvo zdravotníctva neplánujú zavádzať povinné poplatky za vyšetrenia u lekárov.

V reakcii na opozičnú kritiku plánu zaviesť doplnkové ordinačné hodiny to vo štvrtok deklaroval poslanec Národnej rady SR a člen zdravotníckeho výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Bastrnák: Opozícia vyvolala neopodstatnenú hystériu

Práve on s týmto pozmeňujúcim návrhom prichádza.

"Neplánujeme, nechceme, nepodporujeme zavádzanie povinných poplatkov za zdravotné výkony u lekárov," povedal Bastrnák.

Opozícia podľa neho ohľadne doplnkových ordinačných hodín vyvolala neopodstatnenú hystériu. Zo situácie je "znechutený a deprimovaný".

Tvrdí, že opozícia o pláne poplatkov u lekárov klame.

 

"Myslím, že to nie je zodpovedné strašiť občanov," skonštatoval Bastrnák.

Cieľom je podľa neho vytvoriť možnosť navštíviť lekára po jeho bežnej pracovnej dobe na dobrovoľnej báze. "Nemusí sa nikto báť, že budú povinné veci, všetko ide ďalej ako doteraz," uviedol Bastrnák.

Ak sa jeho návrh schváli, poznamenal, že pribudne len možnosť, "ktorá môže situáciu zlepšiť".

Kontroverzné poplatky

Myslí si, že jeho návrh doplnkových ordinačných hodín, s ktorým prišlo pôvodne s menšími obmenami začiatkom roka ministerstvo zdravotníctva, je v prospech pacientov aj systému.

Poukazuje, že lekári budú musieť pacientov informovať, že na poskytnutie zdravotnej starostlivosti majú nárok aj bezplatne v bežných ordinačných hodinách.

Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo dostali pred utorkovým (21.11.) rokovaním Bastrnákov pozmeňujúci návrh, ktorým by sa zaviedli tzv. doplnkové ordinačné hodiny.

Pacient by sa v rámci nich mohol objednať, za vyšetrenie by si však musel zaplatiť. Návrh, o ktorom sa nakoniec nerokovalo a poslanci sa k nemu majú vrátiť v utorok (28.11.), počíta s maximálnou sumou 50 eur.

Bastrnák vysvetľuje, že ide o strop, ktorý má pacientov ochrániť. Zároveň poukazuje, že sa desať eur by asi lekári nepracovali.

Opoziční poslanci tento nápad časti koalície kritizujú. Opozícia to považuje za nesociálny, nesystémový a diletantský návrh. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) to označil za naháňanie politických bodov a rovnako vyhlásil, že žiadne zavádzanie 50-eurových poplatkov v ambulanciách lekárov sa nechystá.

01 - Modified: 2023-03-25 15:28:00 - Feat.: - Title: Predstavitelia kubánskej opozície v Španielsku vyzvali Kubáncov na neúčasť vo voľbách, štát začal kampaň 02 - Modified: 2023-03-22 13:01:06 - Feat.: - Title: Fico zvolal brífing. Tvrdí, že Matovič pripravil kriminalizáciu opozície 03 - Modified: 2023-03-22 10:37:56 - Feat.: - Title: Zverejňovať by sa mohli zápisnice z volieb, opozičná novela je v 2. čítaní 04 - Modified: 2023-03-04 07:42:45 - Feat.: - Title: Opozícia chce odvolať Čekovského z postu šéfa kultúrneho výboru 05 - Modified: 2023-02-23 07:42:06 - Feat.: - Title: Byt bieloruskej opozičnej líderky v exile Cichanouskej a uväzneného blogera ide do dražby
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. marec 2023 14:43