TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Prvý prieskum po voľbách do VÚC: Smer a Kotleba klesajú, stredopravé strany by mali väčšinu

24.11.2017, 10:59
Najväčší nárast preferencií zaznamenalo opozičné hnutie OĽaNO-NOVA.

Smer postupne stráca svoju dominantnú pozíciu na slovenskej politickej scéne. Kým strana Roberta Fica vyhrala parlamentné voľby v roku 2016 s jednoznačným náskokom vyše 16 percentuálnych bodov, teraz sa rozdiely zmenšujú.

Podľa výsledkov prieskumu agentúry AKO má Smer náskok pred druhou SaS už len sedem percentuálnych bodov. Tento prieskum bol realizovaný od 14. do 18. novembra a zachytáva už nálady Slovákov po voľbách do VÚC.

Najsilnejšia vládna strana si pohoršila o 2,5 percentuálneho bodu a volilo by ju 24,8 percenta Slovákov. Rovnakú stratu si pripísala Kotlebova ĽS NS, za ktorú by hlasovalo 8,4 percenta respondentov.

Výraznejší pokles preferencií namerala agentúra aj koaličnému Mostu-Hídu, ktorý by len tesne prekročil hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.

Najvýraznejší vzostup podpory zaznamenalo opozičné hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré by volilo 12,5 percenta respondentov, čo je o 3,6 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom septembrovom prieskume.

Polepšila si aj najsilnejšia opozičná strana SaS a takisto KDH, ktoré preskočilo Most-Híd.

Pri pohľade na poslanecké mandáty naďalej platí, že pre vznik novej koalície bude potrebné vytvoriť rozsiahle kompromisy. Ak opozičné subjekty neustúpia svojej požiadavke, ktorou odmietajú spoluprácu so Smerom, tak najpravdepodobnejšou sa javí široká koalícia stredopravých strán.

SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, Most-Híd a KDH by malo v parlamente dohromady 83 poslancov.

20. máj 2022 10:22