Tomáš DruckerTASR
StoryEditor

Oddlžovanie nemocníc by mohlo byť posledné, opozícia tomu neverí

25.11.2017, 13:18
Autor:
TASRTASR
Poslanec Mosta-Híd Tibor Bastrnák je presvedčený, že v poradí ďalšie oddlženie je iné ako tie predošlé, ktoré boli podľa neho nesystémové.

Oddlženie nemocníc, s ktorým prišiel minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), by mohlo byť už historicky posledným.

Domnieva sa tak podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most-Híd), ktorý to uviedol v diskusnej relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko.

Opozičná poslankyňa oddlžovaniu neverí

Bastrnák je presvedčený, že v poradí ďalšie oddlženie je iné ako tie predošlé, ktoré boli podľa neho nesystémové. „Keď sa s opozíciou na tom dohodneme a budeme to robiť seriózne a nebude v tom politika, tak môže to byť posledné,“ vyhlásil.

Na pláne ministra sa Bastrnákovi pozdáva, že oddlženie bude „bičom“ pre nemocnice, ktoré budú musieť mať ozdravný plán, dozorné orgány, ktoré budú dohliadať na jeho plnenie a v prípade neplnenia nebudú oddlžené a dostanú pokutu. Opozičná poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS) oddlžovaniu v Druckerovom podaní neverí.

Doteraz bolo päť oddlžení a tešíme sa že šieste bude fungovať, lebo majú napísať nejaký papier,“ kritizovala členka zdravotníckeho výboru, ktorá nepovažuje za právne riešiť zadlženie nemocníc vytváraním ďalšieho dlhu.

Ozdravné plány by z pohľadu opozičnej poslankyne mali byť štandardnou súčasťou plánov manažmentu nemocníc.

Treba určite zmeniť formu nemocníc na akciovky, ktoré vyžadujú zodpovednosť a sledovať manažment nemocníc, aby bol schopný,“ pomenovala riešenie. Tiež je podľa nej nevyhnutná racionalizácia siete nemocníc a zrušenie tých najhorších.

Oddlženie napriek nesúhlasu

Drucker oddlženie presadzuje aj napriek nesúhlasu najväčšieho veriteľa, ktorým je Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok.

Bastrnák v tejto súvislosti pripomenul, že minister musí chrániť záujmy štátu. „Lebo je to tvrdá vec aj smerom k veriteľom, aj smerom k nemocniciam. Takže, ja si myslím, že je to správna cesta,“ poznamenal.

Cigániková s dodávateľmi súhlasí, zámer Druckera považuje za nespravodlivý voči nim.

V prvom rade by mal pán minister chrániť aj tých dodávateľov, ktorí dlhé roky suplovali štát v tom, že dodávali aj zadlženým nemocniciam a teraz ich ideme potrestať takýmto spôsobom. Je to jednoznačne trest aj pre týchto dodávateľov,“ doplnila.

Štátne aj neštátne nemocnice

Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo v utorok (21.11.) odsúhlasili plán oddlžovania nemocníc, s ktorým prišiel minister zdravotníctva. Nemocnice tak majú dostať zo štátnych aktív peniaze na dlhy, ktoré vznikli do konca minulého roka, najviac však 585 miliónov eur. Tento krok musí ešte odsúhlasiť plénum.

Oddlžovanie sa má týkať štátnych aj neštátnych nemocníc. Nebude jednorazové, prebehne vo viacerých etapách, najprv sa budú vyplácať staršie dlhy. Oddlžovanie bude dobrovoľné, peniaze majú dostať tí, ktorí budú ochotní plniť ozdravné plány.

Štát chce oddlžovať dvoma formami - takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou. Nemocnice najviac dlhujú dodávateľom za špeciálny zdravotnícky materiál, ktorí Druckerovu koncepciu dlhodobo odmietajú, a Sociálnej poisťovni.

01 - Modified: 2022-12-05 14:25:07 - Feat.: - Title: Návrh zákona o energetike je nedopracovaný, ohrozuje výrobcov, tvrdí poslanec SaS Galek 02 - Modified: 2022-12-05 16:31:10 - Feat.: - Title: Nedôveru vláde vyslovia aj tarabovci. Cigániková čaká nechutnú rozpravu, výsledok bude tesný 03 - Modified: 2022-12-03 12:59:07 - Feat.: - Title: Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby, tvrdí Pčolinský. Úradnícku vládu odmieta 04 - Modified: 2022-12-01 20:15:49 - Feat.: - Title: Klus požiada o ukončenie členstva v SaS. Nevie sa stotožniť s návrhom na odvolanie vlády 05 - Modified: 2022-12-01 17:40:05 - Feat.: - Title: Neviem, kto bude ešte chcieť ísť s SaS do vlády, keď každú povalí, tvrdí šéf Sme rodina
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 17:48