Monika JankovskáTASR/M. Baumann
StoryEditor

Jankovská stiahla kandidatúru do Súdnej rady, z ministerstva neodchádza

05.12.2017, 08:51
Autor:
TASRTASR
Jej navrhovateľ Róbert Madej rozhodnutie Jankovskej berie ako ústretový krok.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (nom. Smeru-SD) nebude kandidovať za členku Súdnej rady SR. Svoj súhlas s kandidatúrou stiahla, oznámila to navrhovateľovi Róbertovi Madejovi (Smer-SD), ktorý jej rozhodnutie berie ako ústretový krok.

Jankovská zároveň odmietla špekulácie o jej možnom odchode z funkcie štátnej tajomníčky a tiež, že by mala konflikt s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). Tá Jankovskej nomináciu odmietala a spomínala sa aj možnosť jej demisie, ak by štátna tajomníčka do súdnej rady prešla.

"Pani Monika Jankovská mi oznámila, že vzala späť svoj súhlas s kandidatúrou. Ja si jej rozhodnutie veľmi vážim preto, lebo má za cieľ upokojiť situáciu a možno je to aj obrovský prejav ústretovosti, aby sme mohli fungovať ďalej," uviedol predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Madej, podľa ktorého sa téma voľby člena Súdnej rady a Jankovskej nominácie neprimerane politizuje.

Politizáciu uviedla ako dôvod svojho rozhodnutia aj Jankovská. "Dôvod bol ten, že posledné týždne je veľká politizácia okolo mojej kandidatúry, čo považujem za veľmi vážny rozpor s mojou doterajšou profesionálnou pôsobnosťou," vyhlásila.

Jankovská si nemyslí, že jej kandidatúra bola v rozpore so zákonom. "Splnila som všetky podmienky," povedala. Rovnako nevidí rozpor s programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí, že v Súdnej rade by nemali sedieť sudcovia. Jankovská si naopak myslí, že by bolo dobré prepojenie medzi výkonnou mocou, teda tým, že je štátna tajomníčka, a tým, že by bola členkou súdnej rady.
V súvislosti s tým, že je sudkyňa uviedla, že výkon funkcie sudcu má prerušený. "Funkciu sudcu nevykonávam, mám ju prerušenú, takže nie som sudca," vyhlásila. S ministerskou Žitňanskou si názorový rozdiel podľa jej slov vysvetlili. "Pani ministerka mi výhrady povedala, nevyjadrila sa v tom čase, že by odišla z funkcie ministerky spravodlivosti. Vydiskutovali sme si to, je to jej názor, nemusíme mať všetci rovnaký názor," poznamenala.

Jankovská odmieta, že by mala konflikt s ministerkou Žitňanskou. "Nemám žiadny osobný konflikt s pani ministerkou, pracujeme normálne. To, že nemáme na niektoré veci rovnaký názor neznamená, že sa na ministerstve bijeme. Pracujeme normálne," zdôraznila s tým, že funkcie štátnej tajomníčky sa nevzdáva.

Poslanci voľbu pre nedohodu koalície v otázke Jankovskej nominácie niekoľkokrát presúvali. Žitňanská trvala na tom, že v Súdnej rade nemajú sedieť politici ani sudcovia. Jankovská je sudkyňa s pozastaveným výkonom funkcie a v parlamentných voľbách kandidovala za Smer-SD. Žitňanská sa pri svojom postoji odvoláva na programové vyhlásenie vlády, ktoré o tom hovorí. Minister kultúry Marek Maďarič jej dal za pravdu.

Za Žitňanskú sa jednoznačne postavil cez víkend Most-Híd. Vyhlásil, že Jankovskú nepodporí a ak ju koalícia zvolí s pomocou opozície, bude to považovať za zásadné porušenie koaličnej zmluvy. Žitňanská bude presadzovať v súdnej rade nesudcov.
Okrem Jankovskej kandiduje do Súdnej rady aj advokát Allan Böhm. Navrhol ho opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Madej nechce špekulovať, či ho plénum zvolí. V koalícii si podľa jeho slov ešte postup pri voľbe prediskutujú.

01 - Modified: 2024-01-16 08:41:12 - Feat.: - Title: Exministerka Žitňanská: Je to brutálne mocenské rozhodnutie, pri zmene Trestného zákona chýba dobrý úmysel 02 - Modified: 2023-12-17 08:51:39 - Feat.: - Title: Exministerka spravodlivosti Žitňanská zásadne nesúhlasí so spôsobom zrušenia špeciálnej prokuratúry 03 - Modified: 2023-11-02 15:25:01 - Feat.: - Title: Začal sa súdny proces v kauze súvisiacej s trenčianskym barom Fatima 04 - Modified: 2023-09-28 08:35:47 - Feat.: - Title: Okresný súd Žilina odročil súd s Jankovskou v kauze súvisiacej s barom Fatima 05 - Modified: 2023-09-04 13:13:17 - Feat.: - Title: Prípad exmajiteľa baru Fatima Janíčka sa vracia na prvostupňový súd. Spor s Jankovskou sa ťahá 20 rokov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. máj 2024 16:08