TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Poslanci si zvýšia platy o euro novelou zákona o DPH

06.12.2017, 11:09
Autor:
TASRTASR
Koaliční poslanci zdvihnú platy ústavných činiteľov o jedno euro cez novelu zákona o DPH z dielne ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD).

Pozmeňujúci návrh v stredu predložil predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický (Smer-SD) s tým, že ide o dohodu s rezortom financií.

"Je jasná zhoda, že nemôžeme uvoľniť proces zmrazovania platov tak, že použijeme výpočet zavedený pred niekoľkými rokmi. Preto je dohoda, že platy sa zvýšia o symbolické euro. Robíme to, aby sme oficiálne otvorili diskusiu, ako odstrániť deformácie platov ústavných činiteľov a nominantov v štátnych spoločnostiach," povedal po utorkovom (5.12.) rokovaní koaličných poslaneckých klubov v NR SR premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že to nebude jednoduchá práca.

Premiér spresnil, že sa budú musieť nastaviť určité koeficienty, od ktorých sa budú odvíjať platy ústavných činiteľov a zástupcov štátu v štátnych spoločnostiach.

Koalícia však najskôr cez pozmeňujúci návrh zakotví ustanovenie, že platy ústavných činiteľov ostávajú na úrovni roku 2011 zvýšené o jedno euro. Súčasne sa začne práca na nových parametroch novej právnej úpravy.

Podľa predsedu NR SR a lídra SNS Andreja Danka je dôležité, že koalícia dokázala problémy, ktoré vznikli, vyjasniť. "Dohodli sme sa na systéme riešenia platov ústavných činiteľov, ale aj nominantov v štátnych podnikoch," povedal.

Danko zároveň tvrdí, že koalícia bola opozíciou vodená za nos. "Na grémiách som hovoril, aby sa opozícia oboznámila s návrhom Antona Hrnka (SNS). Na poslednú chvíľu nám bolo povedané, že ústretovosť nebude. O to viac je komické, ak je teraz opozícia proti zvyšovaniu platov," odkázal.

Aj Danko potvrdil, že v horizonte budúceho polroka politici predstavia konečný systém odmeňovania. "Ja osobne budem presadzovať aj zdaňovanie platov europoslancov. Vyzývame aj opozíciu, aby prispela k tomuto zákonu. Nemôže predsa riaditeľ RTVS zarábať viac ako premiér alebo dosahovať plat prezidenta," konštatoval.

Líder Mosta-Híd Béla Bugár poznamenal, že principiálnym postojom a hľadaním kompromisov našla koalícia riešenie, ktoré vyhovie očakávaniu občanov, ale aj poslancov.

"Najdôležitejšie je, že sme nezmrazili platy a dali sme na stôl otázku, ako to vyriešiť. Musí to byť systémové a komplexné riešenie, aby sa v budúcnosti už nikdy nemuseli platy zamraziť," uzavrel.

01 - Modified: 2021-12-30 09:15:31 - Feat.: - Title: Zarábajú poslanci príliš veľa? Matovič by im dal iba priemernú mzdu, zvyšok má doplatiť strana 02 - Modified: 2021-12-07 15:24:24 - Feat.: - Title: Sivé eminencie: niektoré poberajú nadpriemerné platy, iné zas slúžia aj za jedno euro 03 - Modified: 2019-05-22 10:36:32 - Feat.: - Title: Roztržka v parlamente: Ste podvodník, zaútočil Matovič. A vy klamár, reagoval Bugár 04 - Modified: 2019-04-28 17:14:03 - Feat.: - Title: Matovič chce upraviť výpočet platu poslancov, návrh predložil do parlamentu 05 - Modified: 2019-01-11 13:25:07 - Feat.: - Title: Ak by sa to stalo v inej krajine, ľudia by ich pohádzali do rieky, hovorí Matovič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. január 2023 13:35