SR po výhre nad Nemeckom do osemfinále

30.04.2007, 17:52

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila aj vo svojom druhom vystúpení v C-skupine na svetovom šampionáte v Moskve, keď v pondelok zdolala Nemecko 5:1. Slováci majú v tabuľke po dvoch súbojoch plný počet 6 bodov a definitívne si zabezpečili účasť v osemfinálovej F-skupine, do ktorej prenášajú minimálne 3 body. Najbližší zápas odohrajú zverenci Júliusa Šuplera v stredu o 20.15 h miestneho času (18.15 SELČ) s Kanadou.
Slovákov v prvých 40 minútach vyšli presilové hry, ktoré dvakrát využil Peter Podhradský a vo svojom 70. reprezentačnom zápase pridal 6. a 7. gól v národnom tíme. Nemci síce v 48. min po teči Ullmanna znížili, ale Kapuš o dve minúty neskôr zabezpečil Slovákom opäť dvojgólové vedenie. V závere ešte Gáborík so Somíkom prikrášlili víťazstvo na 5:1. Slovensko zdolalo Nemecko prvýkrát v tejto sezóne, predchádzajúce dva vzájomné súboje Šuplerovci prehrali.

Slovensko - Nemecko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Góly: 9. Podhradský, 23. Podhradský (Šatan, Kapuš), 50. Kapuš (Uram, Šatan), 57. Gáborík (Marián Hossa), 59. Somík (Kukumberg) - 48. Ullmann (Dietrich, M. Wolf).
Vylúčení: 9:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodujú: Kurmann (Švajč.) - Feola (USA), Jakobsen (Dán.), 3800 divákov

Zostavy:
Slovensko: Križan - Jurčina, Harant, Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Stehlík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Čiernik, M. Kováčik, Surový
Nemecko: Jonas - M. Bakos, Sulzer, Ančička, Breitbach, Draxinger, Dietrich, Hordler, Osterloh - Rankel, Alexander Barta, Felski - M. Wolf, Hackert, Gogula - Fical, Ullmann, Kreutzer - Tripp, Busch

Zverenci trénera Júliusa Šuplera začali lepšie ako v sobotu proti Nórsku, viac korčuľovali a rýchlejšie si prihrávali puky. Prvú strelu vyslal na Jonasa v 2. min Somík. Na rozdiel od úvodného duelu na šampionáte, keď mali Slováci iba jedného vylúčeného, putoval na trestnú lavicu už v 3. min Radivojevič. Toho však o desať sekúnd nasledoval Bakos a v hre štyroch proti štyrom prešiel celým klziskom Podhradský, na presné zakončenie však už nemal dosť síl. V 6. min mal šancu po zachytení strely od modrej pohotový Šatan a o chvíľu i Radivojevič po prihrávke od Urama. Skóre otvoril v početnej výhode v 9. min aktívny Podhradský, ktorý sa k dostal medzi kruhmi k odrazenému puku a ponad ľavý betón Jonasa nedal gólmanovi Nemecka šancu. O päť minút vystrašil Križana Breitbach, no slovenskí hokejisti mali herne naďalej navrch. V 19. min Uram netrafil odkrytú bránku a presným zásahom sa neskončili ani dve dorážky Jurčinu. Na začiatku druhej tretiny museli Slováci odolávať 39-sekundovej presilovej hre súpera o dvoch hráčov, no ubránili sa aj napriek nebezpečnej strele Bakosa od modrej a dobrej pozícii Kreutzera, ktorý minul puk. V 23. min využil spoluprácu Kapuša so Šatanom opäť Podhradský - 2:0. Na druhej strane zazvonila po strele Buscha žŕdka, následne Uram vystrelil nebezpečne pomedzi nohy Ančičku. V 32. min našiel v početnej výhode Gáborík spoza bránky Demitru, ale ten netrafil podľa svojich predstáv. O štyri minúty sa do šance dostával Somík, no stratil kontrolu nad pukom. V závere druhej časti hry mali Nemci najprv 55 sekúnd výhodu presilovky štyroch proti trom a následne aj 37 sekúnd piatich proti trom, no nedokázali ich zužitkovať. Fanúšikov pobavil dobrou prácou za bránkou v pohode chytajúci Križan i Osterloh, ktorý sa takmer dostal do potýčky s Chárom. V 46. min zaujal pekným prienikom Surový, no zahrmelo na druhej strane. Gól Ullmanna po viacnásobne tečovanej strele musel síce hlavný rozhodca konzultovať s videorozhodcom, no po porade ukázal na stred ľadovej plochy - 2:1. V 49. minúte mohol zvýšiť náskok Slovenska Gáborík, ale čo sa nepodarilo jemu, dokázal o minútu Kapuš - 3:1. Po góle tím okolo kapitána Šatana opäť ožil, ale dve príležitosti Štrbáka v presilovke i závar tretieho útoku štvrtý presný zásah nepriniesol. Od 55. min mali zverenci kormidelníka Uwe Kruppa po tretí raz výhodu presilovky o dvoch hráčov, ale Tripp trafil iba pravú žŕdku. Ako prvý z hviezdnych útočníkov Slovenska sa strelecky presadil 187 sekúnd pred koncom po nádhernej spolupráci s Hossom Gáborík - 4:1. Posledný klinec do nemeckej rakvy zabil dve minúty pred koncom Somík z bránkovej čiary. V závere ešte vzbĺkli po zákroku na Gáboríka vášne a do menšej prekáračky sa zapojila celá prvá slovenská päťka.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. máj 2024 10:46