Gabriela MatečnáTASR/Marko Erd
StoryEditor

Pokuty až do 200-tisíc eur. Nový zákon má chrániť slovenské drevo

13.12.2017, 12:33
Autor:
TASRTASR
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravilo zákon o dreve, ktorým ide zabrániť vstupu dreva z nezákonnej ťažby a výrobkom z takéhoto dreva na európsky trh.

Po viac ako štyroch rokoch tak Slovensko preukáže splnenie nariadenia Európskej únie. Nový zákon v stredu prerokovala a schválila vláda. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2018.

"Tvrdo zakročíme proti každému, kto by sa chcel obohacovať na nelegálne získanom dreve. Zákonom zamedzujeme vstupu dreva z nezákonnej ťažby, či už zo Slovenska, zahraničia alebo výrobkom z takéhoto dreva na vnútorný trh EÚ prostredníctvom Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI). Za porušenie tohto zákona budú hroziť sankcie až do výšky 200 000 eur," uviedla Gabriela Matečná (nominantka SNS), vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Inšpektori SLDI patriacej pod MPRV SR so sídlom vo Zvolene budú kontrolovať v rámci celého Slovenska aktivity obchodníkov s drevom, dovozcov, prepravcov a všetky fyzické a právnické osoby, ktoré uvádzajú drevo a výrobky z neho na trh.

Vydávať budú rozhodnutia a sankcie, zabezpečovať poradenskú činnosť, spolupracovať s colnými orgánmi, v prípadoch pochybnosti o druhu, pôvode a množstve dovezeného dreva či výrobkov z neho. Inšpektori budú oprávnení vstupovať na pozemok, do stavby, do zariadení, do vozidiel, ktoré sa používajú na účely uvádzania dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh EÚ alebo na ich prepravu, samostatne zastavovať vozidlá prevážajúce drevo a výrobky z dreva na lesných cestách i pozemkoch.

Hospodárske subjekty budú na základe zákona povinné uchovávať doklady preukazujúce pôvod dreva a výrobkov z dreva, nadobudnutie vlastníctva alebo držby dreva a výrobkov z dreva, ako i dokladov týkajúcich sa uvedenia dreva a výrobkov na vnútorný trh. Obchodník bude povinný pri predaji dreva a výrobkov uchovávať doklady preukazujúce ich nadobudnutie a oprávnenie obchodovať s nimi.

Prepravca bude zasa povinný preukazovať sa dokladom, z ktorého je zrejmý pôvod dreva a výrobkov, druh dreviny, množstvo dreva a výrobkov vyjadrené počtom, objem alebo hmotnosť surového dreva, zaradenie dreva a výrobkov do kvalitatívnej triedy, dodávateľa a príjemcu dreva (výrobkov), dátum a čas prepravy. Tieto doklady musí prepravca uchovávať najmenej päť rokov odo dňa prevzatia dreva (výrobkov) na prepravu.

EÚ prostredníctvom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ ešte v roku 2010 nariadila členským štátom určiť príslušný orgán, ktorý by mal na starosti centrálnu evidenciu, kontrolu a prípadné sankcie subjektom uvádzajúcim na trh drevo a výrobky z neho pochádzajúce z nezákonnej ťažby. Nariadenie malo byť platné od marca 2013, SR pre jeho nesplnenie hrozila pokuta viac ako 100 miliónov eur.

Návrh zákona súvisí aj s nariadením Rady EÚ z roku 2005 o vytvorení licenčného systému FLEGT na dovoz dreva do EÚ, a to prostredníctvom overovania licencií z tretích krajín, s ktorými má EÚ uzatvorené partnerské dohody.

Ústredným orgánom štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na trh za SR bude MPRV SR. V lesoch nevyhnutných pre potreby obrany štátu bude orgánom dozoru Ministerstvo obrany SR. Ďalšími orgánmi štátnej správy v oblasti uvádzania dreva na vnútorný trh z lesných pozemkov budú okresné úrady.

01 - Modified: 2022-04-25 15:10:25 - Feat.: - Title: Je dôležité pohotovo reagovať, inak sa zabiješ, hovorí drevorubač Jozef 02 - Modified: 2021-11-19 13:45:29 - Feat.: - Title: Ťažba dreva sa výrazne prepadla, lesov pribúda a tvoria už takmer polovicu Slovenska (infografika) 03 - Modified: 2021-11-03 15:31:56 - Feat.: - Title: Koľko stromov sme už na svete vyrúbali? Tri krajiny, ktoré najviac odlesňujú 04 - Modified: 2021-10-15 11:28:27 - Feat.: - Title: Zníženie produkcie hovädzieho mäsa v EÚ má aj negatívnu stránku: Môžu si to odskákať lesy 05 - Modified: 2021-06-28 14:46:12 - Feat.: - Title: V Nízkych Tatrách prebieha ťažba dreva, ktorá ohrozuje biotop hlucháňa, tvrdí iniciatíva My sme les
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. november 2022 22:42