Vedenie Finančnej správy, ministerskí úradníci, sudcovia. Aj v týchto profesiách pracujú čierne ovce, ktoré sa v ostatných mesiacoch priznávajú k rozsiahlemu korupčnému správaniu. Následné väzobné stíhania a súdne procesy nie sú len doménou mužov, ale aj nežného pohlavia.
HN sa pozreli na šesť prípadov žien, ktoré sa na rozdiel od väčšiny rozhodli za páchanie trestnej činnosti prevziať zodpovednosť. Postupne sa k svojim činom – podobne ako ich mužské náprotivky Ľudovít Makó, František Imrecze či Boris Beňa – pred vyšetrovateľmi či prokurátormi priznávajú a z poniektorých sa dokonca stávajú spolupracujúce obvinené, alias kajúcnice.
Monika Jankovská
Podmienkou tohto inštitútu je, že takáto osoba sa významnou mierou podieľala na objasnení trestnej činnosti. „A to na zistení alebo na usvedčení páchateľa tohto trestného činu, ak záujem spoločnosti na objasnení činu prevyšuje záujem na trestnom stíhaní obvineného,“ vysvetlila termín kajúcnik advokátka Eva Mišíková. To vraj nie je prípad bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.
Obvinená Monika Jankovská, aktuálne stíhaná na slobode a s monitorovacím náramkom na nohe, podľa jej advokáta nie je typická kajúcnica. „V celom rozsahu sa priznala k svojej trestnej činnosti a spolupracuje na odhaľovaní inej závažnej trestnej činnosti,“ povedal advokát Peter Erdős o klientke, ktorá strávila takmer 15 mesiacov vo väzbe.
Faktom je, že Jankovská, ktorá sa preslávila aj svojím kožuchom z činčily, v kauze Búrka len sčasti priznáva, že ovplyvňovala súdy v prospech Mariana Kočnera, sprostredkovane odniesla od exministra Petra Žigu úplatok inej sudkyni alebo že ovplyvňovala súdne rozhodnutia vo viacerých iných kauzách. Branie úplatkov však popiera.
„Moja klientka v súčasnosti nie je v dobro...
Zostáva vám 85% na dočítanie.