StoryEditor

Ide o ukážkový príklad nedôvodného stíhania, vysvetľuje Žilinka zrušenie obvinení voči Jozefovi Brhelovi

23.10.2021, 14:11
Autor:
TASRTASR
Trestné stíhanie založené na výpovedi jediného svedka, poskytujúceho pomoc výmenou za výhody, vyžaduje podľa generálneho prokurátora osobitnú obozretnosť.

Trestné stíhanie podnikateľa Petra Brhela, ktorý bol obvinený v rámci policajnej akcie Mýtnik I., bolo nedôvodné, a to pre absenciu dôkazov. Vznesením obvinenia bol porušený zákon v neprospech obvineného. Skonštatoval to generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Odôvodnil tak rozhodnutie o zastavení stíhania podnikateľa podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Jeho stanovisko poskytol hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. O zrušení obvinení voči Brhelovi včera ako prvé informovali HN.

​Trestné stíhanie založené na výpovedi jediného tzv. korunného svedka, poskytujúceho pomoc pri odhaľovaní trestnej činnosti výmenou za beztrestnosť alebo iné výhody, vyžaduje podľa generálneho prokurátora od konajúcich orgánov osobitnú obozretnosť.

"V danom prípade tomu tak, žiaľ, nebolo. Ide o ukážkový príklad nedôvodného trestného stíhania len na základe výpovede spolupracujúcej osoby, ktorá nebola podporená ďalšími dôkazmi," podotkol Žilinka s dôvetkom, že takéto procesné postupy považuje za škodlivé.

Generálny prokurátor zrušil uznesenie vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry ešte 12. októbra. A to v časti, ktorým vzniesla obvinenie voči Petrovi Brhelovi pre zločin prijímania úplatku.

Zrušil tiež naň nadväzujúce uznesenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry o zamietnutí sťažnosti obvineného, podanej proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Generálny prokurátor zároveň prikázal vyšetrovateľke NAKA, aby o veci znovu konala a rozhodla.

​Petra Brhela zadržali koncom januára spoločne s exšéfom finančnej správy Františkom Imreczem, bývalým šéfom IT sekcie finančnej správy Milanom G. a konateľkou IT spoločnosti Allexis Janou R. V rámci policajnej akcie Mýtnik I bol obvinený aj brat Petra Brhela, známy slovenský podnikateľ Jozef Brhel.

Obvinenia všetkých zadržaných sa podľa polície týkali trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a s korupciou.

24. máj 2022 20:17