StoryEditor

Advokát Para reagoval na uniknuté video s Ficom: Kaliňákovi som dával právne rady

26.10.2021, 11:26
Autor:
jfjf
V kauze nahrávky, na ktorej vystupuje Rober Fico, Robert Kaliňák ale aj advokát Marek Para, mali záznamy vzniknúť pri objasňovaní iného trestného činu.

Musíme sa oboznámiť s tým, pre aký skutok bolo nahrávanie začaté a prečo sa v ňom pokračovalo. Vyjadril sa advokát Marek Para o nahrávke, na ktorej je zachytený spolu Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom, synom Tibora Gašpara a Miroslavom Bödörom.

Dvojaký meter

"Zatiaľ máme informácie, že ide o skutok pytliactvo," povedal Para pred začiatkom pojednávania s jeho klientom Tiborom Gašparom pred Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici. Ten dnes rozhoduje o predĺžení väzby pre bývalého policajného prezidenta, ktorý v cele skončil v rámci kauzy Očistec.

Podľa vyjadrenia advokáta, ktorý je známy z viacerých trestných káuz prominentov, na inkriminovanej nahrávke nezaznelo z trestnoprávneho hľadiska nič relevantné. "Zároveň je zarážajúci fakt, že sa sleduje obhajoba a opoziční politici. Pritom sa cez médiá zverejňujú odkazy, že treba čakať policajtov z NAKA a šúchať nohami a potom sa niekto čuduje, že sa ľudia stretávajú s trestnými advokátmi," dodal Para.

V tejto súvislosti povedal, že podľa neho sa pri obvinených uplatňuje dvojaký meter. Upozornil tiež, že Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý je jedným z hlavných aktérov nahrávky, nenabádal na to, ako vypovedať. "Určite nikoho nenabádame, nehovoríme nič iné, ako právne rady, na čo sme oprávnení," vysvetlil pred budovou súdu Para.

S inými osobami sa nestretol

Tvrdí, že je z jeho pozície normálne stretávať sa s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú právnu pomoc a aj to, že ako advokát pátra po každej informácii, ktorá môže obhajobe pomôcť. 

Zároveň uviedol, že sa na inkriminovanej chate nestretol s nikým iných okrem ľudí, ktorých mená sú už zo záznamu známe.

Úrad špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci kauzy Očistec o obrazovo-zvukové záznamy na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci.

Vyhotovené záznamy, ktoré prokurátor pridal v rámci kauzy do spisu ako dôkaz, podľa prokuratúry potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

21. máj 2022 09:30