Reuters
StoryEditor

Kriminálny úrad finančnej správy spolu s českými a poľskými kolegami rozložil skupinu pašerákov cigariet

04.11.2021, 10:36
Autor:
TASRTASR
Kriminalisti finančnej správy zaistili takmer 1,8 milióna kusov cigariet bez platnej kontrolnej známky.

Kriminálny úrad finančnej správy spolu s kolegami z Ústredného úradu vyšetrovania policajného zboru  Poľska a Colnej správy Českej republiky rozložil organizovanú zločineckú skupinu obchodujúcu s nelegálnymi tabakovými výrobkami. Zadržaných bolo 19 osôb, medzi nimi aj hlavný organizátor. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia týchto inštitúcií.

Koordinovanú policajnú akciu s názvom BOB uskutočnil medzinárodný vyšetrovací tím ešte v septembri. Okrem zadržaných osôb bolo zaistených aj päť miliónov kusov nelegálnych cigariet, finančná hotovosť, výrobné linky a komponenty na spracovanie tabakových výrobkov. Cigarety mali smerovať najmä do štátov EÚ.

Kriminálny úrad finančnej správy tak má za sebou historicky najrozsiahlejšiu akciu, do ktorej sa zapojil. „Teší ma, že vďaka tejto spolupráci sa nám podarilo rozložiť organizovanú skupinu, ktorej nelegálny biznis presiahol hranice troch štátov. Finančná správa má za sebou enormne úspešný rok v odhaľovaní takejto nelegálnej trestnej činnosti a toto je len ďalší dôkaz o tom, že obchodu s nelegálnym tabakom u nás odzvonilo,“ skonštatoval prezident slovenskej finančnej správy Jiří Žežulka.

KÚFS v Nitrianskom a Trnavskom kraji vykonal štyri domové prehliadky a 21 prehliadok iných priestorov a pozemkov. Kriminalisti finančnej správy zaistili takmer 1,8 milióna kusov cigariet bez platnej kontrolnej známky, tri plne funkčné výrobné linky a finančnú hotovosť vo výške viac ako 37 000 eur.

Len na území Slovenska bola predbežne vyčíslená škoda na spotrebnej dani pri z tabakových výrobkov vo výške 204 700 eur. Ak by sa vyrobené cigarety na základe zaistených komponentov a krabičiek dostali na čierny trh, nelegálni obchodníci by ich mohli predať za viac ako 32 miliónov eur.

Na území Poľska bolo zadržaných deväť podozrivých osôb, ktoré boli obvinené z účasti v organizovanej zločineckej skupine vrátane jednej osoby, ktorá bola obvinená z riadenia tejto skupiny. Ďalšie obvinenia sa týkali daňových trestných činov. Tamojší vyšetrovateľom sa tiež podarilo odhaliť sklady, v ktorých sa nachádzali komponenty na nelegálnu výrobu tabakových výrobkov, ale aj hotové cigarety.

Pod úspešné výsledky akcie sa podpísali aj českí colníci. Tí vykonali prehliadku iných priestorov a pozemkov a zadržali štyroch Poliakov a jedného Čecha. Zaistili technologické stroje určené na tlač a výrobu cigaretových škatuliek, archy škatuliek určených na výrez v počte 380 000 kusov, viac ako 430 000 hotových prírezov, technológiu na výrobu cigaretových filtrov, listinné dôkazy a výpočtovú techniku.

01 - Modified: 2022-01-27 14:28:35 - Feat.: - Title: Skončí šéf finančnej správy? Je medzi kandidátmi na rovnakú pozíciu v Česku 02 - Modified: 2021-12-17 10:07:49 - Feat.: - Title: Akcia Spevák: Medzi zadržanými je český jazdec rely, hrozí mu 13 rokov väzenia 03 - Modified: 2021-08-07 18:55:25 - Feat.: - Title: Rozhodnutie súdu v kauze Mýtnik III nebude mať vplyv na postup finančnej správy 04 - Modified: 2021-07-02 19:29:52 - Feat.: - Title: Vydierať mal premiéra i ministra, kajúcnik Makó napokon hrozby naplnil. Vypovedá aj o firme šéfa TIPOS-u 05 - Modified: 2021-07-02 14:09:05 - Feat.: - Title: NAKA obvinila skupinu ľudí, sú medzi nimi bývalí čelní predstavitelia finančnej správy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. október 2022 05:48