ZdN/archív
StoryEditor

Situácia v zdravotníctve sa zhoršuje. Vyše 2500 lekárov je pripravených dať výpoveď

05.11.2021, 10:26
Autor:
TASRTASR
Viac ako 2 500 lekárov, predovšetkým z nemocníc, je pripravených podať výpoveď.

Dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2511 lekárov. Sú to lekári zo všetkých fakultných, univerzitných aj okresných nemocníc.

Tí sa podpísali pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb, ak sa nezlepšia ich podmienky a nebude sa riešiť mimoriadne vážna situácia v slovenskom zdravotníctve. V piatok o tom informovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia s tým, že situácia v zdravotníctve sa nezmenila a naďalej sa zhoršuje.

Nesúhlasia s nadčasmi

"Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta," vyhlásil predseda odborového združenia Peter Visolajský.

Pripomína, že chod slovenských nemocníc nie je možný bez dobrovoľných súhlasov lekárov na nadčasovú prácu. Ako tvrdí, lekári odmietajú viac akceptovať rozklad zdravotníctva a zhoršujúce sa podmienky pre pacientov, keďže nevidia zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva kroky k riešeniu situácie.

Viac ako 2500 lekárov podľa Visolajského dáva vláde verejnú výzvu a upozorňuje ju, že sú ochotní pristúpiť aj k tomu, že ukážu v "plnej nahote", že celé zdravotníctvo na Slovensku už teraz funguje len na základe preťažovania lekárov nadčasovou prácou.

Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie podmienok a personálnu stabilizáciu lekárov a zdravotných sestier, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov vo veľkých mestách i v odľahlých regiónoch.

Zdravotníctvo melie z posledného

Stretli sa aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). "Žiaľ, ani toto stretnutie riešenia neprinieslo. Ministerstvo aj vláda prezentuje ako univerzálne riešenie všetkých problémov zdravotníctva optimalizáciu siete nemocníc. To však nie je pravda, to nie je riešením problémov," povedal Visolajský.

Odborové združenie lekárov podľa neho mrzí, že si doteraz na stretnutie nenašiel čas premiér Eduard Heger (OĽANO).

Zdravotníctvo v SR podľa odborárov "melie z posledného" a zo systému v uplynulom období odišlo už vyše 1200 sestier a stoviek lekárov. Slovensko, ako podotkli, stráca konkurencieschopnosť pri získavaní nových lekárov a sestier.

"Časový limit vláde a ministerstvu nedávame my, ale systém, ktorý prestáva fungovať. Vedelo sa, že príde ďalšia vlna pandémie i to, že z nemocníc odchádzajú sestry i lekári. Čo štát spravil preto, aby sa tak nestalo," skonštatoval Visolajský.

Myslí si, že systém parazituje na zdravotníkoch preťažovaných nadčasmi. Zároveň informoval, že podpisy lekárov pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb naďalej pribúdajú a riešenie zo strany štátu neprichádza.

22. máj 2022 03:05