TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Regulačný úrad ukončí spoluprácu so Zigom. Reaguje na podozrenia o konflikte záujmov

10.11.2021, 11:04
Autor:
TASRTASR
Po medializovaných podozreniach o konflikte záujmov ukončil regulačný úrad s právnickou kanceláriou spoluprácu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodol ukončiť spoluprácu s právnickou kanceláriou ius aegis advokáta Radoslava Ziga.

Úrad tak reaguje na medializované podozrenia o konflikte záujmov firmy ius aegis a jej konateľa. Zároveň boli podľa regulačného úradu zverejnené viaceré nekorektné informácie o samotnom sporovom konaní, ktoré môžu vytvárať dojem o "vopred prehratom spore" pre Slovenskú republiku, či o "konflikte záujmov".

Konflikt záujmov odmietajú

Ide o spor úradu s firmou Fens. "Bolo by krajne nevhodné, ak by vplyvom účelových tvrdení a informácií z posledných dní, ktorých relevantnosť bude preverovaná až v dlhšom období, došlo k sťaženiu pozície úradu, zastupujúceho štát v danej sporovej veci s mimoriadnym finančným rozsahom," informoval v stredu regulačný úrad.

"Pred zazmluvnením právnych služieb so spoločnosťou ius aegis úrad samozrejme dôsledne preveroval aj potenciálne konflikty záujmov danej spoločnosti a jej spoločníka vo väzbe na predmet požadovaných právnych služieb," skonštatoval predseda úradu Andrej Juris.

Na základe poskytnutých informácií však podľa jeho slov neboli identifikované okolnosti, ktoré by v zmysle platnej legislatívy SR vytvárali konflikt záujmov spoločnosti v sporovej agende.

"Všetky relevantné právne úkony firmy Fens v predmetnej veci sporu s úradom a štátom boli vykonané až v čase, keď pán Zigo už nebol spoločníkom a konateľom tejto firmy. Pán Zigo teda zároveň nemohol vystupovať v sporovej kauze ani ako advokát strany, ktorá je v spore s úradom, a teda ani nevykonával žiadne právne úkony voči úradu v danom spore," uzavrel Juris s tým, že preto nemožno hovoriť o konflikte záujmov.

Postup považujú za správny

Úrad zároveň odmieta tvrdenia o prehranom súdnom spore. "Súdny spor totiž aktívne prebieha na vecne a miestne príslušnom súde prvého stupňa, pričom platí, že napriek rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ v prejudiciálnom konaní je možné doplniť argumentáciu pred vnútroštátnym súdom v prípade, ak sú k dispozícii nové skutočnosti či dôkazy," dodal úrad.

Regulačný úrad tiež zdôrazňuje, že svoj doterajší postup v tejto veci naďalej považuje za vecne, formálne a procesne správny a doručené výstupy, ako aj doteraz poskytnuté právne služby zo strany právneho zástupcu úradu za vysoko profesionálne, ktoré vytvárali predpoklad na zodpovedné a odborné zastúpenie štátu v riešení tohto súdneho sporu.

"Úrad začne výber nového právneho zástupcu úradu v danom spore v najbližšom období," dodal regulačný úrad.

01 - Modified: 2021-08-18 09:08:47 - Feat.: 0 - Title: Elektrina pre domácnosti v budúcom roku môže zdražieť až o 15 percent, tvrdí regulačný úrad 02 - Modified: 2021-10-15 09:05:48 - Feat.: 0 - Title: Regulačný úrad spustil kontrolu v Slovakia Energy. Preverí postup distribútora voči zákazníkom
01 - Modified: 2023-09-26 17:30:00 - Feat.: - Title: Novú koalíciu čaká po voľbách energetická rozbuška. Dostane tučný šek, no s pochybným návodom (Brífing HN) 02 - Modified: 2023-09-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Ministerstvu sme poslali rozsiahly list. Hrozí dramatický nárast cien energií, hovorí šéf regulátora 03 - Modified: 2023-09-18 18:01:59 - Feat.: - Title: Definíciu energetickej chudoby podľa ÚRSO spĺňa asi 150-tisíc domácností 04 - Modified: 2023-09-14 14:11:21 - Feat.: - Title: Slovenským domácnostiam hrozí energetická chudoba. Regulátor navrhuje adresnú ochranu 05 - Modified: 2023-09-14 13:19:07 - Feat.: - Title: Ceny elektriny pôjdu ruka v ruke s plynom. Vojna na Ukrajine prináša vysoké riziko ich kolísania
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 11:31