TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Situácia sa zlepšuje, nedostatok vodičov vyriešime, odkazuje Arriva

19.11.2021, 11:25
Autor:
TASRTASR
Nový dopravca už po zverejnení náborového príspevku vo výške 4-tisíc eur eviduje 55 nových záujemcov o prácu, z toho 50 o pozíciu vodiča.

Nedostatok vodičov v regionálnej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji bude vyriešený, a to zvyšovaním miezd, náborovým príplatkom či dovezením vodičov za zahraničia. V piatok to vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Arriva na Slovensku László Ivan.

Nový dopravca už po zverejnení náborového príspevku vo výške 4-tisíc eur eviduje 55 nových záujemcov o prácu, z toho 50 o pozíciu vodiča. Koncom novembra má podľa Ivana prísť aj prvá skupina vodičov z Ukrajiny.

​"Situácia sa postupne zlepšuje a zlepšovať sa aj bude," povedal šéf Arrivy na Slovensku s tým, že rokovali aj s majiteľmi mikrobusov. Cestujúcich by mali začať voziť od budúceho týždňa.

Vodičov zaraďuje Arriva na linky do 24 hodín od podpisu zmluvy. "Po zaradení každého ďalšieho vodiča aktualizujeme informácie o tom, ktoré spoje budú jazdiť, a zverejňujeme ich každý deň," povedal Ivan.

Ako tvrdí, chápu pohoršenie obyvateľov Bratislavského kraja, ktorí pre vynechané spoje v regionálnej autobusovej doprave mali problém dostať sa do práce či do školy. "Nie je to však zapríčinené ani Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) a ani Arrivou. Robíme všetko preto, aby sme problém odstránili," uviedol šéf Arrivy na Slovensku.

Problém nedostatku vodičov nie je podľa neho len v Bratislavskom kraji, ale aj na Slovensku i v celej Európe. Ako tvrdí, nedostatok zamestnancov v rôznych odvetviach na Slovensku je potrebné riešiť systémovo.

"Pre odvetvie verejnej dopravy je potrebná novelizácia zákona o cestnej premávke, ako aj zákona o organizácii pracovného času v doprave. Taktiež zmena Zákonníka práce a prípadne zníženie odvodov. V dlhodobom horizonte aj systémové propopulačné opatrenia," povedal Ivan.

Arriva tvrdí, že vníma aj nespokojnosť niektorých cestujúcich s úpravami cestovných poriadkov v Bratislavskom kraji. Pripomienky chce nový dopravca prediskutovať s Bratislavskou integrovanou dopravou, koordinátorom Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji.

Dopravca Arriva začal prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji prevádzkovať v pondelok. Nahradil doterajšieho dopravcu Slovak Lines.

Od začiatku má nový dopravca problémy s nedostatkom vodičom. Chýba mu ich zhruba 100. To spôsobuje, že viaceré spoje v kraji majú výpadky.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na pondelkovom rokovaní so zástupcami spoločnosti Arriva dal dopravcovi čas do konca budúceho týždňa na to, aby problém do veľkej miery vyriešil.

Zároveň avizuje, že ho za výpadky spojov neminú vysoké sankcie.

BSK s Arrivou ako víťazom tendra podpísal zmluvu na desať rokov za vyše 330 miliónov eur.

01 - Modified: 2023-09-17 16:13:48 - Feat.: - Title: Arriva Počas Európskeho týždňa mobility otestuje elektrobusy v MHD v Leviciach 02 - Modified: 2023-09-15 07:01:10 - Feat.: - Title: Mestá v Bratislavskom kraji pri chodníkovej novele zohľadnia i miestne podmienky 03 - Modified: 2023-09-06 08:01:35 - Feat.: - Title: Arriva v Nitrianskom kraji pozastavuje fungovanie viacerých spojov. Dôvodom je nedostatok vodičov 04 - Modified: 2023-09-01 10:37:00 - Feat.: - Title: Arriva upraví odchody spojov, aby zlepšila ich nadväznosť 05 - Modified: 2023-07-26 08:51:51 - Feat.: - Title: Na Slovensku je 26-tisíc spiacich firiem, najviac je ich v Bratislavskom kraji
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. september 2023 14:29