TASR/ Jakub Kotian
StoryEditor

Ficov Smer v pondelok napadne nové vládne opatrenia na Ústavnom súde

19.11.2021, 12:43
Autor:
TASRTASR
Vyhláškami sa podľa šéfa Smeru Roberta Fica porušujú základné ľudské práva a zavádza sa "protiústavná segregácia".

Opozičný Smer sa v pondelok obráti na Ústavný súd pre dve vyhlášky vydané Úradom verejného zdravotníctva, ktoré zavádzajú nové protipandemické opatrenia.

​Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico. Vyhláškami sa podľa neho porušujú základné ľudské práva a zavádza sa "protiústavná segregácia". Žiadajú, aby ÚS rozhodol o protiústavnosti vyhlášok a pozastavil ich účinnosť.

Úrad verejného zdravotníctva vydal dve nové vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou Covid automatu. Upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí.

"Po ich prečítaní sme úplne presvedčení, že sa na Slovensku zaviedla protiústavná segregácia. Vyhlášky jasne formulujú, čo je obchodný dom a že do neho od pondelka bude môcť vstúpiť len zaočkovaný človek a ten, čo prekonal ochorenie COVID-19. Osoba, ktorá má v ruke platný PCR test, sa do obchodného domu neodstane. Cieľom vyhlášok nie je bojovať proti pandémii, ale nahnať ľudí očkovať sa," vyhlásil Fico.

Vyhlášky podľa neho bezdôvodne zasahujú do základných práv a slobôd ľudí a v praxi budú spôsobovať ústavnoprávne ujmy. Vyhláškou ÚVZ sa podľa neho nemôže obmedziť sloboda pohybu, zhromažďovania, tie sa môžu obmedziť len ústavným spôsobom.

Smer podľa Fica podporuje opatrenia, ak nastane krízová situácia, no musia mať ústavný a zákonný rámec. Zopakoval, že právne postavenie očkovaných, testovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie, musí byť rovnaké. Fico pripomenul, že vláda zlyhala v prevencii a práci s ľuďmi, ktorí zistili, že sú nakazení.

"S týmito ľuďmi nikto nepracuje. Žiadame vládu, aby okamžite spustila preventívny program práce s ľuďmi od okamihu, ako sa dozvedia, že sú pozitívni," povedal. Štát by im podľa neho mal poskytnúť potrebnú liečbu a konzultáciu.

Vyhlášky ÚVZ zverejnené vo Vestníku vlády budú účinné od pondelka 22. novembra. Z vyhlášok vyplýva, že režim kompletne zaočkovaní sa mení na režim OP (očkovaní, prekonaní). Prevádzky okrem esenciálnych obchodov majú byť pre režim OTP a režim základ v červenej až čiernej farbe zatvorené.

01 - Modified: 2022-08-05 14:15:58 - Feat.: - Title: Poslanci v hľadáčiku polície: Pobil sa, vyviazol len s pokutou. Poslankyni od Matoviča hrozí väčší problém 02 - Modified: 2022-08-03 13:45:10 - Feat.: - Title: Kauza Súmrak: Vyšetrovateľ navrhol obžalovať Fica a spol., prokurátor mu prípad vrátil 03 - Modified: 2022-08-01 14:40:26 - Feat.: - Title: Ústavný súd nevyhovel sťažnosti vyšetrovateľov NAKA, ktorí namietali postup Generálnej prokuratúry 04 - Modified: 2022-08-01 11:43:49 - Feat.: - Title: Špecializovaný trestný súd mal porušiť práva Kováčika. Ústavný súd mu nariadil vyplatiť trovy konania 05 - Modified: 2022-08-01 09:15:09 - Feat.: - Title: Ústavný súd prijal sťažnosť poslanca Smeru Vážneho pre odvolanie z čela Sociálnej poisťovne
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. august 2022 02:30