Koalícia sa ocitla v patovej situácii. Máte predstavu, ako ďalej?
- Situácia je najvážnejšia za toto volebné obdobie. Jediná možnosť, ktorú ešte máme, sú neustále rokovania. Rokujeme bilaterálne aj na úrovni troch strán. Snažíme sa nájsť všetky možné prostriedky, ktoré by nám umožnili dostať sa z tejto situácie. Zatiaľ to vyzerá tak, že ANO nechce ustúpiť, ani KDH nechce zmeniť stanovisko. To môže koalíciu rozbiť. Riešenie preto musí byť také, aby KDH a ANO nestratili tvár a nemuseli o 180 stupňov meniť svoje stanoviská.
Dá sa takto fungovať ešte viac než rok?
- Isté je jedno - ak chceme ďalej fungovať, programové vyhlásenie a koaličná zmluva musia byť pre každého sväté. Ak by koaliční partneri povedali, že ich dohody nezaväzujú, nemalo by to význam.
Ak ANO pri hlasovaní o dôvere nepodrží ministra školstva Martina Fronca, KDH požiada premiéra, aby odvolal ministra hospodárstva. Ak tak neurobí, odchádza z koalície KDH. Existuje riešenie, pri ktorom by KDH ani ANO nestratili pred svojimi voličmi tvár?
- Črtá sa nám riešenie, ale o tom by som nerád hovoril. Je to citlivá téma. Každý hovorí: My sme už svoje povedali a necúvneme! Nebol by som rád, keby sme po troch rokoch skončili len preto, že by ANO povedala, že sa necíti viazaná koaličnou dohodou.
Liberáli už avizovali, že nepodporia vysokoškolskú reformu ani nový školský zákon. Čo s tým?
- Vysokoškolskú reformu v tomto volebnom období už asi nevyriešime. Druhá vec sú ďalšie návrhy zákonov z dielne ministerstva školstva. Je neprijateľné, aby ANO dopredu hovorila, že nejaký zákon nepodporí. Musíme hľadať kompromis.
V programovom vyhlásení je záväzok, že koalícia pripraví zákon o financovaní kultúr národnostných menšín.
- S meškaním, ale predsa sme zákon postúpili na medzirezortné pripomienkovanie. Ak nedôjde k dohode, na jeseň zákon predloží SMK do parlamentu..
Neplánujete na koaličných partnerov pritlačiť podobne ako KDH a ANO - hrozbou odchodu z koalície?
- Určite nebudeme robiť nejakú trucpolitiku. Môže to však mať negatívny vplyv na naše rozhodovanie pri iných zákonoch. Budeme sa oveľa prísnejšie pozerať na to, či sa neplní len jedna časť programového vyhlásenia vlády.
Neviete sa dohodnúť o obyčajných zákonoch, ako chcete nájsť zhodu pri príprave budúcoročného rozpočtu?
- Nechcel by som opakovať minuloročnú procedúru, keď minister financií dopredu povie: Toto je môj návrh a takto má rozpočet vyzerať! To môže vyvolať napätie. Ak sú nevyjasnené otázky, rokujme o rozpočte na úrovni koaličných strán. Samozrejme, rozpočet môžeme zastaviť aj vo vláde, ale prečo vytvárať spory?
Je to určité varovanie pre ministra financií?
- Nie je to varovanie, ale ja nemienim rokovať o tom, že pán minister si povie, že priame dotácie do poľnohospodárstva budú o 12 percent nižšie ako tento rok. Tento rok sme mohli mať dotácie na úrovni 60 percent členských krajín EÚ, máme 64. Budúci rok EÚ umožňuje dotácie do výšky 64 percent a on navrhuje 52. To môžem považovať za provokáciu.
StoryEditor
Béla Bugár: Spory v koalícii? Také vážne to ešte nebolo
Situácia je najvážnejšia za toto volebné obdobie. Jediná možnosť, ktorú ešte máme, sú neustále rokovania. Rokujeme bilaterálne aj na úrovni troch strán. Snažíme sa nájsť všetky možné prostriedky, ktoré by nám umožnili dostať sa z tejto situácie. Zatiaľ to vyzerá tak, že ANO nechce ustúpiť, ani KDH nechce zmeniť stanovisko.