Ministerka spravodlivosti Lucia ŽitňanskáTASR/Michal Svítok
StoryEditor

Žitňanská by nezakázala pôsobiť na Ústavnom súde bývalým politikom

17.12.2017, 12:51
Autor:
TASRTASR
Podľa nej ide o to, ako dlho prípadný kandidát v politike pôsobí, ako sa v nej prejavuje či akým spôsobom vykonáva svoj mandát v parlamente.

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) tvrdí, že je správne, aby na kreovaní Ústavného súdu (ÚS) SR participovalo viacero zložiek moci. Neodmieta ani kandidátov na post sudcu Ústavného súdu, ktorí pôsobili v politike. Žitňanská to uviedla v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Je prioritou strany Most-Híd presadiť zmenu pravidiel kreovania Ústavného súdu,“ povedala Žitňanská. Riešenie môže v zásade podľa nej spočívať v dvoch cestách. „Či prezident bude mať vlastnú kompetenciu, parlament bude mať vlastnú kompetenciu, čím eliminujeme vzájomné spory, alebo či budeme precizovať existujúci model, ktorý či chceme, alebo nechceme predpokladá nejakú spoluprácu, kooperáciu alebo dohody viacerých zložiek moci,“ vysvetlila ministerka.

Považuje však za správne, aby na kreovaní ÚS participovalo viacero zložiek moci. „Nie je dobré, aby to robil len parlament alebo len nejaká iná inštitúcia,“ doplnila.

Upozornila aj na skutočnosť, že vo februári 2019 končí vo funkciách deväť sudcov ÚS. "Okolo polovice budúceho roka sa musíme zaoberať voľbou a nie novými pravidlami,“ dodala.

Žitňanská by taktiež nezakázala pôsobiť na Ústavnom súde bývalým politikom. Podľa nej ide o to, ako dlho prípadný kandidát v politike pôsobí, ako sa v nej prejavuje či akým spôsobom vykonáva svoj mandát v parlamente. Veľa politikov na ÚS je však podľa jej názoru „na škodu.“

Poslanec Národnej rady (NR) SR a člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Ondrej Dostál (SaS) sa domnieva, že súčasný systém kreovania sudcov ÚS „nie je dobrý". Pri prípadnej zmene podľa neho prichádza do úvahy viacero možností. Pripomenul návrh strany Most-Híd, podľa ktorého by tretinu sudcov vyberal parlament, tretinu prezident a tretinu Súdna rada. „Iná možnosť je to, čo hovorí Benátska komisia, aby sa zvýšilo kvórum v Národnej rade pri navrhovaní kandidátov,“ povedal s tým, že v takomto prípade by bola potrebná „širšia vôľa.“ Oba systémy majú podľa neho svoje za aj proti. Ďalšou možnosťou je, aby si napríklad parlament volil z kandidátov navrhnutých prezidentom.

Tibor Bernaťák (SNS), poslanec NR SR a člen Ústavnoprávneho výboru NR SR, tvrdil, že so spomínaným tretinovým modelom „máme trochu problém,“ nakoľko by prezidentovi, a to bez ohľadu na to, kto práve túto funkciu zastáva, dal „vážne kompetencie.“ „My sme ochotní spolupracovať na nejakom sprísnenom výbere kandidátov,“ uviedol. K otázke prípadného zvýšeného kvóra na voľbu kandidátov Ústavného súdu okrem iného povedal, že neverí, žeby parlament bol schopný zvoliť 18 kandidátov 90 hlasmi.

01 - Modified: 2022-12-02 11:01:30 - Feat.: - Title: Ústavný súd rozhodol o porušení práv muža, ktorý bol 63 dní nezákonne zaistený 02 - Modified: 2022-11-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Matovičovo krúžkovné je na Ústavnom súde. Aké výhrady má k nemu prezidentka? 03 - Modified: 2022-11-14 11:00:49 - Feat.: - Title: Organizačná zmena s výpoveďou nie je rozhodnutím o obchodnom vedení firmy, rozhodol Ústavný súd 04 - Modified: 2022-11-13 14:55:32 - Feat.: - Title: Rómska, maďarská či ukrajinská. Poslanec a bývalý štátny tajomník sa hlási k trom národnostiam 05 - Modified: 2022-11-09 15:09:26 - Feat.: - Title: Ústavný súd zatiaľ nerozhodol o ústavnosti prorodinného balíčka
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 00:49