StoryEditor

Radosť aj obavy. Reakcie učiteľov a odborníkov na otvorené školy počas lockdownu sú rôzne (veľká anketa)

28.11.2021, 10:54
Krajina prešla až na pár výnimiek do celoplošného zatvorenia, no výučba v triedach pokračuje.

Minulý týždeň mali v karanténe viac ako polovicu tried. Základná škola v Spišskom Štiavniku má navyše chorých aj piatich učiteľov. „U nás je dosť ťažká situácia. Nám by možno dva týždne dištančnej výučby pomohli,“ hovorí pre HN riaditeľka Mária Martinková. Rovnako to vidí aj mnoho ďalších pedagógov.

Existujú však aj vzdelávacie inštitúcie, ktoré aktuálne výrazné šírenie nákazy nehlásia. Aj preto minister Branislav Gröhling presadil, aby sa brány plošne nezabuchli. Odporúčanie odborníkov pritom znelo jasne. Navrhovali, aby sa aspoň na sedem dní zatvoril druhý stupeň aj stredné školy. Strana SaS to však odmietla a na vláde si uplatnila právo veta.

Zatiaľ prerušili krúžky

V triedach sa aj naďalej vzdeláva 82,7 percenta žiakov, čo je podľa výpočtov HN vyše 580-tisíc. Istým obmedzeniam sa však od pondelka nevyhnú. Krúžky, umelecké školy a iné mimoškolské aktivity budú fungovať už len dištančne.

Navyše má platiť prísny zákaz miešania tried, či už na telesnej výchove alebo na iných hodinách. „Školy budú musieť zabezpečiť v najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach aj v oddelených časoch,“ doplnil Gröhling.

Doteraz navyše prvý stupeň nemusel na vyučovaní nosiť rúška. Podľa odborníkov to však mohlo prispieť k zhoršeniu situácie. „Bola to chyba. Všetky relevantné zdravotnícke inštitúcie rúška dôrazne odporúčali,“ povedal pre HN pediater Peter Visolajský. Od štvrtka je prekrytie dýchacích ciest okrem škôlkarov opäť povinné pre všetkých. Toto rozhodnutie...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 21:44