AP/TASR
StoryEditor

Situácia na Ukrajine môže viesť k patovej situácii. Rusko varuje pred opakovaním kubánskej raketovej krízy

09.12.2021, 20:16
Autor:
TASRTASR
Rusko sa obáva, že NATO rozmiestni na Ukrajine rakety a zamieri ich proti jeho územiu.

Eskalácia napätia v súvislosti s Ukrajinou môže viesť k patovej situácii porovnateľnej s kubánskou raketovou krízou z roku 1962, keď sa svet ocitol na prahu jadrovej vojny. Vyhlásil to vo štvrtok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, píše agentúra Reuters.

Riabkov sa tak vyjadril, keď sa ho reportér opýtal, či by sa súčasná situácia mohla zmeniť na niečo, čo by sa podobalo konfliktu medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom.

Kubánska kríza

"Viete, k tomu by naozaj mohlo prísť," uviedol Riabkov, ktorého citovala agentúra Interfax. Kubánska raketová kríza vypukla po tom, ako bývalý Sovietsky zväz odpovedal na rozmiestnenie amerických rakiet v Turecku vyslaním svojich balistických striel na Kubu, čo vyvolalo napätý stav medzi Washingtonom a Moskvou a priviedlo svet na pokraj jadrovej vojny.

Kríza bola upokojená, keď sa sovietske lode smerujúce na Kubu dôsledkom americkej námornej blokády vrátili späť do vlasti.

ZSSR zároveň súhlasil, že svoje strely z Kuby stiahne; USA zasa sľúbili, že Kubu nenapadnú a odvezú svoje rakety z Turecka.

Moskva sa obáva, že Severoatlantická aliancia rozmiestni na Ukrajine - ktorá chce vstúpiť do NATO - rakety a zameria ich proti Rusku.

Neopodstatnené obavy

NATO tvrdí, že je obrannou alianciou a takéto obavy sú neopodstatnené. V Európe rastú obavy z vojny, keďže Washington i Kyjev obviňujú Rusko, že posilňuje svoju vojenskú prítomnosť blízko hraníc s Ukrajinou.

To vyvoláva obavy z možnej ruskej invázie. Moskva však tieto obvinenia odmieta. Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok o kríze rozprávali prostredníctvom videolinku približne dve hodiny.

Biden ďalší deň uviedol, že dúfa, že do piatku prídu s oznámením o stretnutiach na vysokej úrovni s Ruskom a členskými krajinami NATO, na ktorých sa bude rokovať o "obavách Moskvy v súvislosti s NATO", ako aj o možnom znížení napätia na "východnom fronte".

Podľa Riabkova ide o "jednostranné" vyhlásenie, čo podľa Reuters naznačuje, že americká strana o tom s Moskvou nerokovala.

01 - Modified: 2021-12-04 14:44:57 - Feat.: 0 - Title: Putin a Biden budú rokovať o napätej situácii na Ukrajine. USA veria, že Rusko chystá ofenzívu 02 - Modified: 2021-12-05 08:17:50 - Feat.: 0 - Title: Putin a Biden budú mať online stretnutie v utorok, potvrdili to už obe strany 03 - Modified: 2021-12-07 18:02:41 - Feat.: 0 - Title: Biden uistil Putina o tvrdej odpovedi v prípade ďalšieho napätia okolo Ukrajiny 04 - Modified: 2021-12-08 16:01:26 - Feat.: 0 - Title: Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, bude čeliť masívnym následkom. Varuje Francúzsko Putina 05 - Modified: 2021-12-04 14:36:11 - Feat.: 0 - Title: Rusko by mohlo na Ukrajinu zaútočiť začiatkom budúceho roka, varujú americké tajné služby 06 - Modified: 2021-12-05 10:29:23 - Feat.: 0 - Title: Šéf európskej diplomacie Borrell vyjadril znepokojenie pre situáciu na Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2022 02:34