Podnikatelia v cestovnom ruchu na Liptove kritizujú aktuálne protiepidemické opatrenia. Gastrosektor podľa nich zostáva obmedzený neférovo, tvrdia, že to môže pochovať turizmus v regióne. Zástupcovia podnikateľov to uviedli na piatkovom brífingu v Liptovskom Mikuláši.
"Čelíme neustálemu prehodnocovaniu, nevieme si naplánovať ani týždeň dopredu, pretože sa denne menia podmienky. Chceli by sme reálne pracovať, prijímať hostí, dovoliť ľuďom relaxovať v našich objektoch. Prosíme preto vládu, aby nám pomohla s úpravou podmienok, aby sme zachránili aspoň to torzo zamestnancov, ktorí zostali v gastrosektore pracovať, keďže je nás skutočne už veľmi málo," povedala podnikateľka v segmente cestovného ruchu Anna Brezinová.
Tento rok je podľa podnikateľov z Liptova výrazne horší ako prvý rok pandémie. Z 12 mesiacov sú prevádzky zatvorené alebo výrazne obmedzené osem mesiacov, aktuálne sú mnohí na pokraji krachu.
Prevádzkovatelia deklarovali, že sa tešia z otvárania lyžiarskych stredísk a postupne aj možnosti ubytovania, gastro však podľa nich zostáva naďalej mimo záujmu. "Zamestnanci v gastronómii kedysi nemali problém prežiť, žiť ako normálni ľudia. No všetci máme nejaké úvery a dnes je to už len boj o prežitie. Všetkých nás to veľmi mrzí, veríme, že sa to napraví a pridajú sa k nám ďalšie regióny," skonštatoval zamestnanec v gastrosektore Karol Sklenár.
Prevádzkovatelia v piatok predstavili štyri požiadavky na kompenzáciu strát. Od 18. decembra chcú otvoriť v režime OP všetky prevádzky. Žiadajú aj o obnovenie schémy podpory zamestnanosti prvá pomoc
"Plus plus" od novembra 2021 a zníženie DPH pre gastro na 10 percent od 1. apríla 2022. Do budúcna očakávajú jasné pravidlá bez diskriminácie. Avizujú, že ak do 16. decembra nepríde pomoc, sú pripravení výzvu predniesť so zástupcami z celého Slovenska otvoreným protestom v Bratislave.