Robert FicoTASR/J. Kotian
StoryEditor

Fico vyzval troch najvyšších predstaviteľov, aby nebojkotovali olympiádu v Číne

10.12.2021, 13:04
Autor:
TASRTASR
Šéf Smeru RObert Fico povedal, že mu je jedno, či na olympiádu pôjdu diplomati, no Čínu nechce kritizovať.

Opozičný Smer vyzval troch najvyšších predstaviteľov Slovenska, aby "neopakovali po americkej vláde" a nepristúpili k diplomatickému bojkotu budúcoročnej zimnej olympiády v čínskom Pekingu.

Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že sa na Zimné olympijské hry nechystá, no stotožňuje sa s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia štátov rozhodli nezúčastniť sa na nej.

Slovensko musí byť podľa šéfa Smeru Roberta Fica hrdé a sebavedomé, preto vyzval troch najvyšších predstaviteľov - prezidentku, predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) - aby sa správali ako suverénni predstavitelia suverénnej krajiny. Bojkotovať zimnú olympiádu označil za nezmysel.

Fico dodal, že mu je jedno, či na ZOH pôjdu diplomati, no Čínu nechce kritizovať. "Všetci vedia, že to bude obrovský medzinárodný úspech pre Čínu. Čína ukazuje, že svojím vlastným režimom, ktorý je iný, ako ten neoliberálny režim v Spojených štátoch amerických, vie byť úspešnejšia, aj ekonomicky, aj pokiaľ ide o stabilitu v danom regióne," skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Kollár ešte vo štvrtok uviedol, že na olympiádu nepôjde. Stanovisko v súvislosti s diplomatickým bojkotom olympiády by podľa šéfa parlamentu malo Slovensko koordinovať v súčinnosti s Úniou.

Diplomatický bojkot ZOH 2022 v Pekingu tento týždeň oznámili USA v súvislosti s "genocídou" Číny voči ujgurskej menšine v regióne Sin-ťiang i ďalším porušovaním ľudských práv. Pripojila sa k nim Kanada, Austrália a Veľká Británia.

Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann v stredu (8. 12.) oznámila, že spoluiniciovala výzvu predsedom inštitúcií Európskej únie, ako aj trom najvyšším slovenským ústavným činiteľom, na diplomatický bojkot ZOH v Pekingu.

01 - Modified: 2022-09-27 18:47:12 - Feat.: - Title: Čaputová prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska 02 - Modified: 2022-09-27 16:51:54 - Feat.: - Title: Heger poďakoval poslancom za súhlas so vstupom Švédska a Fínska do NATO 03 - Modified: 2022-09-27 15:11:49 - Feat.: - Title: Fico chce ešte priestor na rokovanie o energiách, Kollár to pripúšťa 04 - Modified: 2022-09-27 10:37:00 - Feat.: - Title: Heger ponúkol Čaputovej nominanta. Prázdnu stoličku po Gröhlingovi má obsadiť Horecký 05 - Modified: 2022-09-26 14:22:30 - Feat.: - Title: Heger ubezpečuje, že súdne reformy sa zavedú do praxe aj po zmene ministra
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2022 23:40