TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Mazurek je vinný z hanobenia rasy, rozhodol sudca. Má zaplatiť päťtisíc eur

20.12.2017, 15:50
Autor:
ČTKČTK
Milan Mazurek sa vyjadroval na témy riešenia rómskej problematiky, migrantov, väzenského systému, dôchodkov, prerozdeľovania verejných financií či činnosti koalície.

Pokutou päťtisíc eur potrestal súd poslanca parlamentu za stranu ĽSNS Milana Mazurka za jeho xenofóbne výroky, kvôli ktorým prokuratúra poslanca obžalovala. Prokuratúra ohlásila, že voči trestnému rozkazu podá odpor.

Mazurek čelil vyšetrovaniu za výroky v relácii súkromnej rozhlasovej stanice rádia Frontinus, v ktorej poslanec vlani na jeseň hovoril okrem iného o neprispôsobivosti, násilí a vandalizme rómskeho etnika, urážal Rómov a zmieňoval sa o nebezpečenstve spojenom s islamskými migrantmi.

Prokurátor podá odpor

Súd vymeral poslancovi peňažný trest formou trestného rozkazu, ktorým je možné rozhodnúť v niektorých prípadoch bez toho, aby prebehlo bežné pojednávanie.

"Prokurátor plánuje v zákonnej lehote podať odpor, pretože nesúhlasí s výškou trestu," uviedla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Súd tak v prípade nariadi pojednávanie.

Za odvysielanie Mazurekových vyjadrení licenčná rada tento rok na jar uložila rozhlasovej stanici pokutu 15-tisíc eur.

Regionálne súkromné ​​rádio Frontinus podľa rady porušilo zákon, ktorý mu zakazuje šíriť obsah, ktoré podnecuje nenávisť na základe príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine alebo na základe viery a náboženstva.

Ďalšie pokuty

Mazurek je známy svojimi kontroverznými vyjadreniami. Parlament Mazurekdovi a ďalšiemu poslancovi ĽSNS Mizíkovi tento rok v apríli hlasovaním uložil pokutu vo výške tisíc eur za ich hanlivé výroky, ktoré v pléne predniesli na adresu islamu.

ĽSNS sa v minulosti opakovane vymedzila voči Rómom či migrantom. Strana pod vedením Mariana Kotlebu, ktorý v novembrových voľbách neobhájil post župana Banskobystrického kraja, získala vo vlaňajším parlamentných voľbách osem percent hlasov a prvýkrát sa dostala do parlamentu.

Pozrite si kompletný záznam z rozhovoru, v ktorom odzneli problémové výroky Milana Mazureka: 

01 - Modified: 2022-08-08 13:09:04 - Feat.: - Title: ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu, tvrdí generálnam prokuratúra 02 - Modified: 2022-08-05 17:14:23 - Feat.: - Title: Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS 03 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia 04 - Modified: 2022-06-29 12:20:13 - Feat.: - Title: Do pozemkového fondu zvolili bývalú pravú ruku Pavla Pašku, získal aj koaličné hlasy 05 - Modified: 2022-06-23 11:13:46 - Feat.: - Title: Pokiaľ poslanca vyvedú z rokovacej sály, má prísť o dva platy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. august 2022 08:55